Başkan Sandal, öğretmen ve öğrencilerle buluştu

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Belediye bünyesinde görev yapan öğretmen, eğitmen ve Nene Hatun Kız Öğrenci Yurdu'ndaki öğrencilerle bir araya geldi. Öğretmenlere, "Toplumsal barışın sağlanması, yeni nesillerin yetiştirilmesi için üzerimize büyük görevler düşüyor" diye seslenen Başkan Sandal, öğrencilere de iyi insan olmaları ve kendilerini iyi yetiştirmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Başkan Sandal, öğretmen ve öğrencilerle buluştu

Öğrencilerden Sandal’a davet

Bayraklı Belediyesi Nene Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrenciler, Öğretmenler Günü dolayısıyla Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ı yemeğe davet etti. Öğretmenler Günü’nü kutlayan kız öğrencilere teşekkür ederek, tavsiyelerde bulunan Başkan Sandal, "Üniversiteye bağlı kalmayın, kendinizi yetiştirin. Siz aydınlık yarınların en büyük teminatlarısınız" dedi. Gençlerden, düşünme yöntemlerini doğru belirlemelerini isteyen Başkan Sandal, şunları söyledi: “Meselelere nasıl bakacağınız, nasıl analiz edeceğiniz, nasıl sonuçlandıracağınız, her şeyden daha önemli. Konservatif bilgilerle bir yere gidebilmenin şansı yok. Eğitimin asıl amacı sanıyorum Aristo’nun dediği gibi, 'Zihnin düşünmeyi öğrenmesini öğretmek.' Ve bu anlamda kendinize, çevrenize, topluma yararlı olabilmek adına önce gerçekten bütün önyargılardan kurtulmak, hayatın her alanında nasıl yol alacağınızla ilgili doğru bir yöntem belirlemeniz gerekiyor. Bu yöntem hem sizin ülkeye katkınızı, çevrenize katkınızı, ailenize katkınızı ve çocuğunuza katkınızı en verimli şekilde sunabilecek tek adres. Doğru düşünemedikten sonra doğru üretemedikten sonra doğru analiz edemedikten sonra doktor da olsa, mühendis de olsa, hemşire de olsa, ne olursa olsun kendi kısır döngümüz içinde döneriz."

'Siz varsanız, biz var olacağız'

'Sizin zihniniz, bizim geleceğimiz' diyerek öğrencilere nasihatlerde bulunan Sandal, "Sadece hemşire olmayın, sadece doktor olmayın, sadece mühendis olmayın. Toplumsal meselelere duyarlı olun. Ülke meselelerine duyarlı olun. Sadece bireysel kurtuluşunuz değil, toplumsal kurtuluşun nasıl gerçekleşeceğini, ahlaklı nasıl olunur, vicdanlı nasıl olunur bunlara eğilin. Bizi biz yapan değerleri yeniden keşfetmemize gerek yok. Çok tarihsel ve derin bir geçmişimiz var bizim. Dışarıdan yeni işler aramamıza gerek yok. Bizim kendi öz değerlerimiz bizim içimizde var. Bu değerlere hepimiz sahibiz. Birileri bunları bize unutturmaya çalışıyor. Gençlerimizi farklı alanlara farklı kavgalara ait olmadıkları meselelerin içerisine sürüklüyorlar. Siz varsanız biz var olacağız. Sizin kafanızdaki ışık neyse biz ileride o ışıkla yolumuzu yürüyeceğiz. Ne kadar evrensel düşünürseniz ne kadar birey olarak kendinizi ortaya koyarsanız hepinizin geleceği o kadar aydınlık o kadar parlak olur" dedi.

'Kendinizi yetiştirin'

"Daha güzel bir Türkiye için, daha iyi yarınlar için birbirinizi sevin" diyerek sözlerini sürdüren Başkan Sandal, "Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Alevisiyle, Sünnisiyle, sağcısıyla, solcusuyla madem ülke için bir şey istiyoruz önce kendi insanımıza sahip çıkacağız. Ve siz bunun mimarları olun. Siz bu kumpasların içine düşmeyin. Ve çok okuyun. Elinize geçen her yerde okuyun. Siz hem sizden sonraki kuşağın hem de sizden önceki kuşağın öğretmenleri olun. Onun için tek isteğim var. Çok okuyun. Ve hoşgörünüzü lütfen elden bırakmayın. Hiçbir arkadaşımızın negatifliği, eksiğiyle uğraşmayın. Bir eksiği nasıl kapatırız, birbirimizi nasıl büyütürüz, daha nitelikli hale nasıl geliriz bunun çabası içinde olun. Size çok ihtiyacımız var. Ve biz elimizden geldiğince size destek olmaya devam edeceğiz. Süreç içinde makul ve mantıklı olan bizim de bütçemize uygun bütün sıkıntılarınızı çözmeye hazırız. Çünkü hepiniz bizim gözbebeğimizsiniz. Sizler gerçekten bizim geleceğimizsiniz. Bu toplumun aydınlık yüzüsünüz. Özellikle kız çocuklarımız... Kız öğrencilerimiz... Ve sizden tekrar rica ediyorum. Lütfen kendinizi yetiştirin. Sadece üniversiteye bağlı kalmayın" şeklinde konuştu.

Üzerimize büyük görevler düşüyor

Nene Hatun Kız Öğrenci Yurdu’ndaki davetin ardından Bayraklı Belediyesi bünyesindeki öğretmen ve eğitmenlerle Havuz Düğün Salonu'ndaki etkinlikte buluşan Başkan Sandal, "Biz öğretmenler başka hiçbir meslekte olmayan bir vasfa sahibiz. Bankacı, doktor, mimar, mühendis işe giderken, biz asla işe gitmedik. Yaptığımız şeyi iş olarak tanımlamadık. Biz hep okula gidip, okuldan geldik. Toplumsal barış ve hoşgörüden söz ediyorsak, bu; öğretmenlerin elinde yeniden filizlenecek. Çocukların etnik, dini, siyasi farklılıklarına bakmadan elimizden geleni yapıyoruz. Ulu Önder Atatürk'ün dediği gibi: Aklı hür, vicdanı hür nesil, ancak öğretmenlerin elinde yeniden filizlenir. Toplumsal barışın sağlanması, toplumu karanlığa götürmek isteyenlere karşı yeni neslin yetiştirilmesi bakımından üzerimize büyük görevler düşüyor. Ve bu sorumluluk bilinciyle süreci ancak öğretmenlerimizle aşabileceğimizi Ulu Önderimiz söylüyor" dedi. Etkinlikte Başkan Sandal ve eğitimciler canlı müzik eşliğinde halaylar çekti, eğlenceli bir akşam geçirdi.

Aykut KESERLİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0