742 gündür evlat nöbeti tutan baba Ankara'ya yürüyüşe geçti

HDP’nin İzmir il binası önünde 742 gündür evlat nöbeti tutan baba Mehmet Laçin, terör örgütü PKK’nın kızını serbest bırakması için İzmir’den Ankara’ya yürüyüşe geçti.

742 gündür evlat nöbeti tutan baba Ankara'ya yürüyüşe geçti

İzmir'de, terör örgütü PKK'nın dağa kaçırdığı kızı için HDP İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan Mehmet Laçin, evladına kavuşmak amacıyla "Umut" adını verdiği Ankara yürüyüşüne başladı. Konak Meydanı'nda gazetecilere açıklamada bulunan Laçin, kızının yaklaşık 11 yıl önce Kocaeli'de öğrenciyken HDP tarafından kaçırıldığını ileri sürdü. O tarihte günlerce aradığı kızını HDP Kocaeli İl Binasında bulduğunu dile getiren Laçin, çocuğunu almaya çalıştığı için darbedildiğini vurguladı. Yaptığı araştırma sonrasında kızını bir itirafçıya teslim ettiklerini öğrendiğini belirten Laçin, kızının İstanbul HDP İl Binasına götürüldüğünü ve 3 ay eğitim aldıktan sonra dağa çıkarılmak üzere Diyarbakır HDP İl Binasına gönderildiğini öğrendiğini söyledi.

O günden sonra evlat acısı yaşadığını sağlığının bozulduğunu ve uyuyamadığını anlatan Laçin, "Yürekli bir anne 2019 yılında HPD İl Binasının önünde evladını almak için oturma eylemi yaptı ve o anne orada kalkmadı, evladını aldı. O evladını alınca ben de hedef belli ben niye evde oturuyorum diye düşündüm. Ben de Diyarbakır'a gittiğimde çevre illerden de terör mağduru anneler eyleme başlamışlardı. Ben de nöbete başladım. Daha sonra İzmir'e taşındığım için İzmir il binası önünde nöbetime devam ettim. 17 Haziran'da HDP saldırısı oldu. Baskın mı oldu kendileri mi yaptı bunu devlet araştıracak. Silahlar patlamadan 5 dakika önce HDP il yöneticileri binayı boşalttı. Daha sonra HDP milletvekilleri beni hedef gösterdi. Bana ‘provokatör' dediler. Provokatör ben miyim yoksa devlete hainlik yapanlar mı” dedi.

Evladını HDP'nin elinden aldığını söyleyen Laçin, “PKK, buraya gelip kimseyi götüremez. HDP, elimden zorla aldı evladımı. Tek çare HDP'nin kapısında oturup evladımı istemek kaldı. Devletin gücüne güvenerek HDP il binaları önünde nöbet tuttum. 742 gündür nöbetteyim. Bu 742 gün içinde evet umutla nöbet tuttum çünkü o arada evlatlarına kavuşan anne babalar oldu. Ben netice alamadım. Evlat acımı dindirmek için evladıma kavuşmam gerekir. Bu nedenle Ankara'ya yürüme kararı aldım. Geçtiğim güzergahlarda HDP'yi halka anlatacağım” diye konuştu. 

“Dağa kaçırılan tüm çocukları HDP aldı”

HDP'ye bilinçli olarak oy verenlere isyan eden baba Laçin, “Bilinçli olarak HDP'ye destek verenlerle PKK arasında fark göremiyorum. Dağa kaçırılan tüm çocukları HDP aldı. Bunlar içinden yüzde 5'i bile gönüllü kaçmadı. Bu çocuklar çıkar karşılığı satıldı. Benim çocuğumu öz dayısı verdi. Annesini de Diyarbakır Belediyesinde işe yerleştirerek kandırdılar” dedi.

“Vatan, bayrak, evlat diyerek yürüyeceğim”

İzmir'den Ankara'ya 550 kilometre boyunca yürüyeceğini ifade eden Laçin, “Vatan, bayrak, evlat diyerek yürüyeceğim. Ankara'dan sonra da gidebilirsem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmek istiyorum. Gidebilirsem yürüyüşüm orada bitecek. Kızımı beyaz gelinlikle görme hayalim varken kızımı silahlandırıp kendi çıkarları için kalkan olarak kullanıyorlar. Benim kızımın orda işi yok. Benim kızımın yeri baba evidir, yurdudur. Silah değil kalem tutmasını istiyorum” diye konuştu.

Yürüyüşüne "Umut" adını verdiğini kaydeden Laçin, "Yürüdüğüm güzergahlarda çığlıklar atacağım, bütün vatandaşlar duysun, benim çektiğimi görsün. Yürüyüşüm tek amacı kızıma kavuşabilmek. 'Koronavirüs' diyorlar. HDP'nin virüsü bana bulaşmış. Benim aklımda HDP virüsü var, bu koronavirüs aklımdan bile geçmiyor. " dedi.

Laçin, HDP Genel Merkezi önünde evladını alıncaya kadar nöbet tutacağını sözlerine ekledi.

Laçin, açıklamasının ardından İzmir'de bulunan Konak Meydanı'ndan Ankara'ya doğru yürüyüşüne başladı.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0