YEREL YAZILI VE GÖRSEL BASINA SAHİP ÇIKIN...

En kutsal mücadele dayanışma ruhu ile gerçekleşir. Her şeyi bilmesek de bildiğimizden emin olduğumuz bir şey var! Objektif bakış açısı ve daima ezilenin yanında olmamız gerektiği duygusu ve yine zamana, zamanı bırakmama ilkesi...

YEREL YAZILI VE GÖRSEL BASINA SAHİP ÇIKIN...

Tüm bu duygu ve düşünceler çerçevesinde doğruları yazmaya and içmiş kalemlerin hışırtısında İzmir Basın Yayın Derneği (İBYAD) birbirinden değerli gazeteci ve yazarların da biraraya gelmesiyle güç birlikteliğine  start vermiş oldu.

Buca Belediyesi’nin nazik daveti üzerine tüm yönetim kurulu olarak Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi Pembe Köşk’ün zamana tanıklık eden dokusu eşliğinde bir araya geldik. Buca Belediyesi Bucamar Genel müdürü Berk HIZLIATEŞ’in ve İBYAD yönetim kurulu üyemiz Fevziye MELETLİ’nin olağanüstü misafirperverliğinde yerel basının sorunlarının dillendirildiği sohbette samimi duygular, içilen her bir yudum çayda yerini aldı. İBYAD yönetim kurulu olarak dilek ve temenniler heyecanla ve kararlılık denkleminde dile getirildi. Karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığı toplantı Buca Belediyesi’nin samimi ev sahipliğinde adeta günü taçlandırdı.

Kahvaltı, Fevziye MELETLİ'NİN hoşgeldiniz konuşması ile başladı. Ardından, Gazetem İzmir ve Gazetem İzmir TV İmtiyaz Sahibi Salih ERKEK, İBYAD'ın kuruluş amacını hatırlayarak söze başladı. Gazeteciler Cemiyeti ve belediyeler tarafından haklı olanın yanında olan yazılı ve görsel yerel basına, dürüst haber yapan ve yüreği kalem olmuş basın emekçilerine  sahip çıkılmaması; İnternet haber portallarının yasallaşması; Folkart ve İska dışında İzmir yerel basın üzerinden ilan ve reklam veren kuruluşların olmaması, konunun İstanbul medyasına kaydığı; yanlı davranılarak bazı tüzel kişilere yerel kanal hatta ulusal kanal kurma hakkı bile verildiği vb. konuları dile getirirken, tanıdık değil tüm yerel basının cemiyet toplantılarına çağrılmasının birlik beraberlik ruhu için gerekliliğinin altını çizerek sözlerini tamamladı. Salih Erkek'in hemen ardından söz alan, Ege Ajans İmtiyaz Sahibi Bünyamin KÜTÜK, pandemi sürecinde yerel basının ekonomik olarak yaşadığı çıkmazlar neticesinde İzmir Büyükşehir Belediyesine gazeteciler için kendisinin pandemi yardımı önerisinin dikkate alınmadığı, 60 yaş üstü için basın kartının iletişim başkanlığından alınmadığından işlevsel olmadığı, İzmirde 300'e yakın gazetecinin sayıştay müdahalesi ile basın kartı alamadığı, bazı yerel basın kuruluşlarının üretmeden, yanında işçi çalıştırmadan işi faturalandırma yapıp, ödeme aldığı gibi maddi destek kaynaklarından yoksun olduklarını dile getirdi. Diğer taraftan farklı bir sorunsal olarak, belediyelerin haberleri yapılırken yerel basın olarak onure edilmedikleri ve sokaktaki problemleri ulaştırmak için doğru köprülere ihtiyaç duyulduğunu düşündüğünü söyledi. Bir çok basın yayının çiçek böcek dışında, başkanın yaptığı iyi işler dışında dürüstçe ve yürekli bir tavırla yolsuzluklarına yer vermemesinin basının tarafsızlığı ilkesine göre büyük bir sorun teşkil ettiğini söyleyerek sözlerini noktalandırdı. Doğan Haber İmtiyaz Sahibi Remzi DOĞAN, Buca Doğan Ajansı iken, Doğan haberle olan  hukuki mücadeleyi kazandıkları, Doğan Haberi İzmir'de sanal basına nasıl kazandırdıklarını belirtirken, canlı yayına başlama yolculuklarını dile getirerek söze başladı. Yorgunluğunun sebebini açıklarken, tüm basın mensuplarının yaşadığı problemi tanımlamak için 'sahra çölünde ayağını yakmadan babil bahçesinde gül koklayamazsın' benzetmesi ile sözüne devam etti. Ulusal kanallarda olmayan duyarlılığın, İnternet medya  ve sosyal medya üzerinden devam ettiği, bunun karşılığını alamadıklarını, ayrı ayrı güç olunacağı, birliktelikle kuantum olunacağı,  birlik, beraberliğin vatan millet ve bayrağımız için gerçekliğini vurgulayarak, toplantıda yerel basını belediyeler ile bir araya getiren anlayışın bir örneği, bugün ki organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı. 

Yerel basın imtiyaz sahipleri, FEVZİYE MELETLİ’nin nezdinde Buca Belediyesine teşekkür ettiler. 

Yerel basın imtiyaz sahiplerinin hemen ardından Belediye İştirakçısı Genel Müdürü, Berk HIZLIATEŞ hoşgeldiniz konuşması ile toplantıya devam etti. Basın yayın camiasına, sektör ifadesini ekleyerek, doğru içerik üretilip üretilmediğinin sorgulanmanın gerekliliğini, haberlerin dijitale kaydığı, yapılan işleri nerede doğru ele alınacaksa orada ifade etmenin önemini, belediyelerde elbette yalnışların olabileceği ancak bilerek değil, alışkanlıklardan kaynaklandığı, belediyeleri parlatan, parlaklığını azaltanın da basın olabildiğini vurgularken, Piriştinadan, Soyer'e her belediye başkanının bir yöntemi bir yoğurt yiyişinin olduğu, bunun bazen mutlu edeceği bazen etmeyeceği aslolanın yerel başına, yerel medyaya sahip çıkmak olduğunu sözlerine ekledi. "Kim gazetecilik yapıyor, kim şantajcılık yapıyor, kim reklamcılık yapıyor karışmış durumda" derken, Belediye olarak sap ve samanı ayırtetmenin gerektiğini bunun bazen zorlaştığını, belediye olarak anlayışlarının emek verenin karşılığını vermek olduğunu, toplu işe alım sözleşmelerinde, sahada çalışan beden gücünü ortaya koyana  daha fazla ücret olarak ön plana çıkarıldığını, güvendikleri Buca'daki bazı yerel basın kuruluşlarına destek verdiklerini belirtti. Buca'nın yerel değerlere sahip çıkan, belediyedeki amatör sporlara yeni branşlar eklemek, kent kütüphanesi kurmak, yerel basın kaynaklarının da arşive eklenmesi vb. projelerini paylaşarak sözlerini noktaladı. Bucamar başkanı Berk Hızlıateş'in ardından, Fevziye MELETLİ’nin, Buca belediyesi için, Türkiye için, insanlık için üretilen değerler ve üretilen işlerin başında genç yaşta sorumluluk alan başkan ve ekibinin çalışmalarının değerini vurguladı. Bir ilçe değil çok fazla göç alan Buca' nın bir şehir olduğunu, yedi iklim yedi bölgeyi temsil ettiğini, Afganistan ve Suriyeli vatandaşların da gelmesi ile uluslararası bir bölgenin yönetimini üstlendiği için Buca belediyesi ekibine takdirini dile getirdi. "Başkanın yansımasıdır ekibi, ancak yanlış varsa elbet neşter vurulacaktır, biliyorum, inanıyorum ve sizin nezninizde kendilerine saygılarımı sunuyorum" diyerek toplantıya katılımı için kendilerine teşekkürlerini iletti. Görünmez köprülerin kurulmaya başlandığının  vurgusunu yaptı. 

Buca Belediyesi Basın Danışmanı Burcu TANER'e, kesişim kümesi de olduğunu, uzun yıllar yerel basında sonra ulusal basında da çalıştığını ifade ederek cümlesine başladı. Dijital medyanın imkanları ve imkansızlıkları, hukuki açıdan İnternet sitelerinin, basın ilan kurumuna  girmediğini, basılı gazete çıkarmak zorunda kaldığı, Cumhurbaşkanlığı tasarruf tedbirleri kapsamında hiç bir kamu kuruluşuna basılı yayın çıkarma, dergi, bülten vb. Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile yasaklandığını dile getirdi. Bir taraftan İnternet gazetesi çıkarınca sisteme dahil olamama, basın kartı alamama, çalışanları ile sistem kuramama diğer taraftan digital medya kavramının işi bambaşka yere götürdüğünü vurguladı. 60_ 70 basın kuruluşu içinde, mesleki açıdan yozlaşma içinde olanların olduğunu, gazeteciler olarak örgütlenmenin değerli olması yanında gazatecilik kavramının içinin  boşaltıldığına dikkat çekerek bunun ayrımını yapmak gerektiğini, sadece madde olanaksızlıklar ve mesleğin geldiği nokta, bu işe emek vermiş kişiler olarak haber yapıp basmak değil sosyal yaraya demokratik mühadeye destek veren, kadın cinayeti, çevre katliamı, insan hakları vb. konularda haber yapabilme olanağının konuşmak, belediye başkanlarını, kanaat önderlerini bu yönde zorlamak gerektiğini ve tekrar habercilik, gazetecilik kavramının, dijital medya ile bambaşka bir mecraya girdiğini, pastadan pay alanların sayısının arttığı ve ayrım yapmanın giderek zorlaştığını belirtti. Burcu TANER'e cevaben Salih ERKEK tarafından yapılan ve yazışmalarda paylaşılan özel haber emsallerini, belediyelerin haberlerini yaptıkları halde cevap alamamalarının yarattığı hayal kırıklığını dile getirdi. 

Gazeteci, yazar Erkan Sevinç Cumhurbaşkanı kararının düzeltilebilir bir karar olduğunu ancak temelde doğru olduğunu, Karşıyaka gazetesi gibi olumsuz emsaller üzerinden ele almıştır. Belediyelerin bilgilendirici broşür ve kitapçık çıkarmalarının bu tasarrufa sokulmaması gerektiğini vurgularlen, internet gazeteciliğinde yozlaşmanın önlenmesi için bir standardizasyonun olmasının gerekliliğine değinmiştir. 

iMGiAD ve Eğitim Konfederasyon Türkiye Disleksi Eğitim Araştırma Vakfı Koordinatörü Eğitimci Psikolog Erdal Ataklı, dijitalleşen basın döneminde, güvenliğin önemini vurgularken, mili, üç boyutlu koruma sistemi olan, Web tabanlı, çevrimiçi çalışma programı Okinar'ın belediyelerle işbirlikli çalışmalarda yer alabileceği konusuna yer açtı. 

Bucamar Kurumsal İletişim Uzmanı Ozan ERTUĞRUL "şehirler değişiyor, insanlar değişiyor sorunlar aynı' cümlesi ile konuşmasına başladı. Mücadele ve iletişimin sorunları aşmak için gerekliliğine değindi. Bucamar olarak, diğer belediye iştirahaklarından farklı, hem kurumsal, hem basın ve belediye ayağı ile koordineli çalışan bir anlayışı benimsediklerini ifade etti. İBYADla  işbirlikli çalışmayı, problemlere çözüm ortağı olma konusundaki gönüllü yaklaşımlarını paylaştı. 

Kahvaltı sonrası İBYAD yönetim kurulu toplantısına geçilerek oy birliği ile başkanlığa yine usta ve cesur kalem Salih ERKEK seçildi.

Yeni başkanlık döneminde Başkanlık görevine devam edecek olan sayın Salih ERKEK'İ tebrik ederken tüm İBYAD ailesi için hayırlı uğurlu olması dilerim. 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2021, 13:17

İbrahim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0