Yeniden Çankaya, yeniden 7 yıl

Liderlerin üzerinde anlaştıkları maddelere göre 5+5 sisteminden 7 yıllık Cumhurbaşkanlığı modeline geçilecek. Görev süresi dolan Cumhurbaşkanı siyasete dönüş yapamayacak. Seçim barajı yüzde 3’e düşürülecek, Başbakanlık makamı geri dönecek.

Yeniden Çankaya, yeniden 7 yıl

Altılı Masa, 8'inci buluşmada parlamenter sisteme geçişin yol haritasını belirledi:

Altılı Masa'nın 8'inci toplantısının ardından Anayasa'da yapılması gerekli değişiklikler de netleşti. Liderlerin üzerinde anlaştıkları değişiklikler şöyle:

VETO YETKİSİ: 7 yıllık Cumhurbaşkanlığı modeline geçilecek. Cumhurbaşkanlığı makamı saraydan Çankaya Köşkü'ne alınacak. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak ve varsa partisi ile ilişiği kesilecek. 7 yılını tamamlayan Cumhurbaşkanı aktif siyasete dönemeyecek. Cumhurbaşkanı'nın veto yetkisi kalkacak. Cumhurbaşkanı kanunlar için uyarı niteliğinde ‘geri gönderme' yapabilecek. TBMM isterse buna uyup yasada değişikliğe gidecek.

SEÇİM BARAJI DÜŞECEK

BARAJ YÜZDE 3: TBMM seçimleri 5 yılda bir yapılacak. Seçim barajı yüzde 3'e düşürülecek. Yurt dışı seçim çevresi oluşturulacak. Siyasi parti ve adaylara yapılan belirli miktarın üzerindeki bağış ve harcamaların kamuoyuna açıklanması zorunlu olacak. Milletvekili genel seçiminde en az yüzde 1 oy alan siyasi partilere de Hazine yardımı verilecek.

BAKANLAR KURULU: Başbakanlık makamı yeniden oluşturulacak. Başbakan ve bakanlar TBMM üyeleri arasından seçilecek. Hükümetin kurulmasında basit çoğunluk, düşürülmesinde ise salt çoğunluk aranacak. Gensoru geri gelecek. Cumhurbaşkanı ve bakanların Yüce Divan'a sevkinde TBMM'de aranan oy oranı azaltılacak.

HAKİMLERE GÜVENCE

YARGI TEMİNATI: Hakimlere coğrafi teminat güvencesi sağlanacak. Hukuk fakültelerinin sayısı azaltılacak. Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararları derhal uygulanacak. Adalet Bakanı ve Müsteşarı, HSK'dan çıkarılacak. AYM'nin üye sayısı arttırılacak ve üyelerinin en az dörtte üçü hukukçu olacak.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ: Gazetecilere karşı ceza soruşturmasına gerekçe yapılan mevzuat yeniden düzenlenecek. TRT, RTÜK, BİK ve Anadolu Ajansı tarafsız olacak.

MÜLAKATA SON: Kamudaki sınavlarda mülakata son verilecek, yazılı sınav sonuçları esas alınacak.

Altılı Masa aday için hızlanacak

Altılı Masa toplantılarına yoğun programları, il ziyaretleri ve yurtdışı temasları nedeniyle bir süre ara veren liderler bundan sonra çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. Liderler 15 günde bir toplanacak. Uzlaşı ve kararlılık mesajı veren Altılı Masa'nın kurduğu ortak çalışma gruplarından, Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu, Seçim Güvenliği Komisyonu ve İletişim Komisyonu çalışmalarına son şeklini verdi. Temel politika alanlarında 9 ana, 60 alt başlık altında yürütülen çalışmalar imza altına alınacak. Bu çalışma ile ortaya ‘hükümet programı' da denilebilecek ortak politika ve projeler çıkacak.

Liderler şu ana kadar görüşmelerde tam uzlaşı prensibi nedeniyle adaylar üzerinde tartışmadı. Tüm alanlarda tam uzlaşı sağlandıktan sonra da seçim takvimine uygun olarak Cumhurbaşkanı adayı belirlenecek ve YSK takviminin belirlenmesi ile birlikte aday açıklanacak. Liderlerin anlaştığı konular, rapor ve çalışmalar da kamuoyuna şeffaf bir şekilde aktarılacak. Bu amaçla altilimasa.biz isimli bir web sitesi de kuruldu. Liderler 28 Kasım'da Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın ev sahipliğinde yeniden bir araya gelecek. ■ Deniz Ayhan

AKP'li eski bakan Millet İttifakı'nın vitrinine çıktı

Altılı Masa'nın 8'inci zirvesine DEVA Partisi lideri Ali Babacan evsahipliği yaptı. Babacan misafirlerini AKP'li eski Bakan Selma Aliye Kavaf ile birlikte karşıladı. AKP Kadın Kolları kurucusu olan Denizli Milletvekili Kavaf, 2009'da Erdoğan hükümetinde Kadın Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştı. Aynı kabinede Ali Babacan da yer aldı. Kavaf bakanlık görevi sonrası siyasete ara verdi. Ablası Sema Ramazanoğlu AKP'de siyasete devam ederken Kavaf, DEVA Partisi kurucusu olarak yeniden siyasete döndü, partinin Başkanlık Divanı'na girdi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0