Tosuncuk'un görüntüleri günlerce konuşuldu! Lüks araçların akıbetini anlattı

Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın, Uruguay'da görüntülendiği lüks aracının akıbetini de ifadesinde anlattı. Teslim olma nedeni için “aile meselesi” diyen 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın’ı eşi Sıla Aydın’ın 22 Haziran’da gıyabında boşadığı ortaya çıktı. Aydın teslim olmasaydı, eşinin kendisini boşadığını gazete ilanından öğrenecekti. Şimdi ise karar cezaevine gönderilip tebliğ edilecek. İtiraz etmezse karar kesinleşecek, itiraz ederse yeni bir süreç başlıyor. İşte Türkiye'nin konuştuğu olayla ilgili flaş gelişmenin tüm detayları...

Tosuncuk'un görüntüleri günlerce konuşuldu! Lüks araçların akıbetini anlattı

Tosuncuk olarak bilinen Aydın dün tutuklanarak cezaevine konuldu. Mehmet Aydın'ın Uruguay'da lüks araçla drift yaparken çekilen görüntüsü uzun süre konuşulmuştu. Fiyatının 640 bin dolar olduğu belirtilen Aydın, ifadesinde o araçla ilgili bilgiler de verdi.

EDİRNE F TİPİ CEZAEVİNE SEVK EDİLDİ

EDİRNE F TİPİ CEZAEVİ'NE SEVK EDİLDİ 

Mehmet Aydın, dün akşam önce Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu'na götürüldü. Burada kısa süre bekletilen Aydın'ın daha sonra jandarma ekipleri eşliğinde yüksek güvenlikli Edirne F Tipi Cezaevi'ne gönderildiği öğrenildi.

Uruguay'ın mal varlığına el koyduğunu söyleyen Mehmet Aydın, "Uruguay'da Ferrari marka lüks aracıma eşime ait araca el konuldu. Yaklaşık 600-700 bin dolar değerinde şahsıma ait yatıma ve şirkete ait 7 villa arsasına, şirkete ait inşaat malzemelerine, yine şirkete ait araçlara el konuldu" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin konuştuğu Mehmet Aydın ile Sıla Aydın’ın arkadaşlıkları, 2016 yılında Bursa’da başladı. O dönem Çiftlik Bank sistemini yeni kurup para kazanmaya başlayan Mehmet Aydın, Sıla Aydın ile 7 ay sonra, 31 Mart 2017 günü görkemli bir düğünle evlendi. Aydın, ‘takıntılı’ derecede sevdiğini saklamadığı eşini 24 Ocak 2018 günü Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan başlayan 3 yıllık firar yolculuğuna da yanında götürdü.

TEK SUÇUM EŞİ OLMAKTI

TEK SUÇUM EŞİ OLMAKTI 

Sıla Aydın 2018’de Türkiye’ye döndü. Aydın da ev alması için eşinin hesabına 1 milyon 700 bin lira gönderdi. Miktar yüksek olduğu için para bloke edildi. Mehmet Aydın’ın kaçmasının ardından Sıla Aydın tutuklandı. Kendisinin şirkette hiçbir hissesi ve yetkisi olmadığını öne süren Sıla Aydın, “Tek suçum Mehmet Aydın’ın eşi olmamdı” dedi.

Hürriyet gazetesinden Özge Eğrikar ve Musa Kesler'in haberine göre, yaklaşık 2,5 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. İlk işi boşanma davası açmak oldu. Bursa Aile Mahkemesi’ne verdiği dilekçede ‘haysiyetsiz yaşam sürüyor’ dediği Aydın’dan aylık 5 bin lira nafaka ile 500 bin lira tazminat talep etti.

EVİMİZ BİLE OLMADI

EVİMİZ BİLE OLMADI 

Aydın, Mehmet Aydın’la evli olmalarına rağmen birlikte yaşadıkları bir evi olmadığını, eşinin işlerinin yoğunluğu ile sürekli yurtdışında olmasını bahane ederek, kendisiyle ayda bir kez görüştüğünü, lüks hediyeler ve yurtdışı seyahatlerle gönlünü almaya çalıştığını iddia etti.

NEREDEN GELDİĞİNİ UNUTMA

NEREDEN GELDİĞİNİ UNUTMA 

Yine iddiasına göre, Mehmet Aydın, Uruguay’da birlikte oldukları dönemde Caroline adında bir kadınla ilişki yaşadı. Duruma tepki gösterdiğinde de dayak attı. “Sayemde lüks içinde yaşıyorsun. Bana katlanacaksın. Nereden geldiğini unutma” diyen Mehmet Aydın, ölüm tehditleri savurdu.

Boşanma davasında Mehmet Aydın’a defalarca tebligat çıkartan mahkeme, sonuç alamayınca adli makamlardan yardım istedi. Aydın’ın firari olduğunun bildirilmesi üzerine de 22 Haziran günü, ‘Tosuncuk’u gıyabında boşadı.Aydın’ın eşine aylık bin lira nafaka ile 60 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

ŞİMDİ İKİ SEÇENEK VAR

ŞİMDİ İKİ SEÇENEK VAR 

Mehmet Aydın, karardan bir hafta sonra video çekip teslim olacağını açıkladı. 1 Temmuz’da da teslim oldu. Polislere teslim olma nedeninin ‘aile meselesi’ olduğunu söyledi. Türkiye’ye dönmeseydi Bursa Aile Mahkemesi vasi atama ya da gazete ilanı verme yoluna gidecek ve kararını kesinleştirecekti. Şimdi ise karar cezaevinde Aydın’a tebliğ edilecek. itiraz etmezse karar kesinleşecek. İtiraz ederse boşanma dosyası istinaf mahkemesine gidecek.

64 MİLYONU DUYUNCA TESLİM OLMUŞ

64 MİLYONU DUYUNCA TESLİM OLMUŞ 

Öte yandan Çiftlik Bank vurguncusu Mehmet Aydın, ‘64 milyon liralık mağduriyet’ tespitini öğrenince ‘200 milyonum var, borçlarımı öderim’ hesabı yapıp teslim olmuş... Ancak Aydın’ın hesabı mahkemeden dönebilir. Dava dosyasına göre eldeki varlıkların toplamı en fazla 70 milyon lira. Ödemesi gereken 64 milyon lira ise iddianamede ‘mağdur’ olarak yer alan 3 bin 762 kişi için. Henüz şikâyetçi olmamış binlerce mağdur var.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde uzman polisler tarafından sorgulanan Mehmet Aydın, 60 soruya yanıt verdi. “Ben iyiydim ama çevrem kötü” diyen Aydın’ın Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Yücel Ertaş’ın yürüttüğü soruşturma kapsamında alınan 85 sayfalık ifadesine Hürriyet ulaştı. Aydın, ifadesinde özetle şunları söyledi:

2015 ağustos ayında Çiftlik Bank oyun sitesini yayına aldık. İlk ayı 30 bin TL ciroyla kapattık. Üçüncü aya geldiğimizde oyuna üye sayım 20 bine ulaşmıştı, bu üyelerden yaklaşık 500’ü yatırımcıydı. İşlerin iyi gitmesi üzerine kazandığım paralarla şirketler kurarak işi büyüttüm. Yurtdışında da şirketler kurdum. Üyelerin isteklerine yetişemez hale geldim ve eleman aramaya başladım. İlk olarak çocukluk arkadaşlarım geldi. Güvendiğim kişilere yetki verdim.

Çiftlik Bank organizasyonu içinde kurulan tüm şirketlerin tek hissedarı Fame Game Software Kıbrıs firması olduğundan, bu firmanın da yetkilisi ben olduğumdan, diğer firmalarda otomotikman söz sahibi olup, yetkili atamaları yapmaktaydım. Bazı şirketlere yetkili olarak atadığım kişilere tam güven duymadığım için benim talimatlarımla hareket eden ikinci kişiyi şirkete yetkili kıldım.

15

Çiftlik Bank’ta üye oyuna giremeyip oyun oynayamaz ise gelir elde edemez. Üyelere net bir kazanç vaadi bulunmamaktadır. Eğer sistem kapanırsa, sözleşmede üyenin ana parasının iadesinin yapılacağı hükmü yer almaktadır. Yatırımcı tabirini kabul etmiyorum.

16

Para yatıran da yatırmayan da oyuncudur, ayrım yoktur. Üyelerin hissesi bulunmamaktadır. Sözleşmede, oyun sisteminin kapatılması durumunda ana paralarının ödenmesi için şirket ve çiftliklerin mal varlıklarının bunun garantisi olduğunu belirtmekteyiz.

17

Brezilya’da 50 bin Euro ve cüzdanımdaki 3 bitcoin ile geçimimi sağlamaya çalıştım. Soruşturmayı takip ettim. Soruşturmada 64 milyon lira mağduriyet olduğunun tespit edildiğinin haber yapılması üzerine, Çiftlik Bank’ın mal varlıklarının 200 milyon lira civarında olmasından, mağduriyeti karşılayacağını düşünerek, teslim olmaya karar verdim.

18PİŞMAN DEĞİLİM, ÖDEYECEĞİM

PİŞMAN DEĞİLİM, ÖDEYECEĞİM 

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istemiyorum. Çünkü suç işlemedim ve üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Çiftlik Bank’ı asla dolandırmak amacıyla kurmadım. Her zaman iyi niyetli davrandım. İyi niyetimi kullanan çevremdeki kötü niyetli, kendisine menfaat sağlamaya çalışan insanlar yüzünden yanlış anlaşıldım.

19

Tüm zararların giderilmesi için şirketlerime ait yaklaşık değeri 200 milyon lira olan tüm mal varlıklarımın üyelerin zararlarının giderilmesi için kullanılmasını istiyorum. İyi niyetli olduğumu kanıtlamak için son ana kadar iadelerini yaptım. Şirketin mal varlıklarını satıp, üyelerin anaparalarını ödeyecektim. Ancak o safhaya gelemedim.”

20MAFYADAN KORKUP KAÇTIM

MAFYADAN KORKUP KAÇTIM 

Alt kat komşumuz E. K. hayırlı olsuna geldi. Bana korumalık yapabileceğini söyledi. Korktuğum için geçiştirdim. Silahla gelip gitmeye başladı. Davetli olmadığı halde düğünüme, balayına gittiğim tatil beldesine geldi. Para istedi. Mafyavari şahısların tehdidinden korktuğum için eşim ile Uruguay ve Arjantin’e çıkış yaptım.

21

Uruguay’da Osman Naim Kaya ile toplam 1500 aktif 200 aktif olmayan cihazdan oluşan Bitcoin mining (bitcoin madenciliği) tesisi kurduk. 6-7 milyon dolar harcadım. Uruguay, hakkımızda soruşturma başlattı. Uruguay’daki şirketime ve mal varlıklarına, eşim ile benim aracıma ve yatıma el konuldu. Osman tutuklandı. Brezilya’ya kayıt dışı geçiş yaptım.

22KAYIP BITCOIN’LER

KAYIP BITCOIN’LER 

Kıbrıs’ta kullandığım localbitcoin.com isimli sanal para borsasında cüzdanım (wallet), ulusal alanda kullandığım sanal para borsasında cüzdanım vardı. Bu cüzdanlarımın yaklaşık hacmi 10 milyon dolar civarındaydı. Ancak Paraguay’da kurmuş olduğum 1500 cihazlık bitcoin mining tesisiyle irtibatım, Osman Naim Kaya tutuklanınca kesildi.

23

Osman, cezaevinden çıkınca ev hapsinde olduğunu, tesisle irtibatının koptuğunu söyledi. İnandırıcı gelmedi. Tesisin 4 yıllık üretim faaliyetini hesapladığımda getiri hacmi yaklaşık 100 milyon lira civarında. Çiftlik Bank soruşturmasında yaklaşık 20 milyon liraya el konuldu.

24

Çiftlik Bank’a ait 27 milyonluk taşınmazın üzerinde 25 milyonluk haciz var. 11 milyonluk da inek ve tavuk. Yani Çiftlik Bank’ın el konulan varlığı 70 milyon liranın üzerinde. Çiftlikbank ve türevi şirketlerin 400 milyondan fazla vergi borcu da bulunuyor.

İbrahim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0