Şehit Asteğmen Coşkun Kale'nin adı Bademli Barajı'nda yaşatılacak

İzmirli gazeteci Sivil Toplum Örgütleri Genel Başkanı aynı zamanda Ödemiş Pirinççi Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil KOCAKABAK'ın girişimleri sonucunda Ödemiş Bademli Barajı'nın adı Bademli Şehit Asteğmen Coşkun Kale Barajı olarak değiştirildi.

Şehit Asteğmen Coşkun Kale'nin adı Bademli Barajı'nda yaşatılacak

İzmirli gazeteci Sivil Toplum Örgütleri Genel Başkanı aynı zamanda Ödemiş Pirinççi Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil KOCAKABAK'ın girişimleri sonucunda Ödemiş Bademli Barajı'nın adı Bademli Şehit Asteğmen Coşkun Kale Barajı olarak değiştirildi.Kocakabak gazetemize şunları söyledi: Bizler yerin altındakilerle yaşayan yerin üstündeki bir Milletiz Şehit olarak Vatan uğruna ölmek bir ölüm gibi değildir. Bu sebeple şehidlere “ölüler” demek, yani onların ölüp yok olduklarını düşünmek yanlıştır; aksine onlar diridirler; fakat insanlar bunu fark edemez, bizlerin rahatça yaşaması uğruna canını hiçe saymış şehit ve gazilerimizi hiç unutmamalıyız. İşte bu duygu ve düşünceyle Tarım ve Orman Bakanımız sn Bekir PAKDEMİRLİ ile yaptığımız görüşmelerin neticesinde 1993 yılında Siirt'in Pervari kırsalında PKK lılar ile girdiği çatışma sonucu Şehit düşen köyümüzün evladı Coşkun KALE'nin adı Bademli Barajımıza verilmiştir. Vatanımıza Milletimize hayırlı olsun sayın Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum. Şehidimizin ruhu şad olsun, emeği geçen başta sn Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'ye İzmir valiliği'ne DSİ 2. bölge müdürlügü'ne ve Ödemiş Kaymakamlığına gönülden teşekkür ediyorum dedi.

Ödemiş'te 2016 yılında tamamlanarak, 10 bin 480 dekar araziye can suyu veren Ödemiş Bademli Barajı, temelden yüksekliği 56,5 metre, 5 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip, 10 bin 480 dekar arazinin sulanmasına hizmet vermektedir.Şehit Asteğmen Çoşkun Kale kimdir?

Emine ve İrfan Kale çiftinin 1. çocuğudur. Eğitimini Ödemiş Pirinçci Köyü İlkokulu, Fevzi Çakmak Ortaokulu, Yeşilyurt Ticaret Lisesi ve Sakarya Mühendislik Fakültesi'nde tamamlamıştır. Vatani görevini yapmak üzere Siirt 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı emrine tertip edilmiştir. Siirt Pervari’de 13 Eylül 1993’te bölücü terör örgütü mensuplarına karşı yürütülen operasyonda şehit olmuş ve naaşı İzmir Kadifekale Şehitliği'ne defnedilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2022, 16:57

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0