Özdere Yat Limanı’na Bakanlık’tan vize

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak olan Menderes Özdere Yat Limanı Projesi’nde kritik bir gelişme yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, projenin ÇED dosyasına kesin onayını verdi ve liman planları askıya çıkarıldı.

Özdere Yat Limanı’na Bakanlık’tan vize

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İzmir'in Menderes ilçesi Özdere Mahallesi Kesmekaya mevkiinde hayata geçirmeyi planladığı 255 kapasiteli yat limanı projesinde kritik bir gelişme yaşandı. Projenin 28 Mayıs tarihinde başlayan ÇED süreci sona erdi ve bakanlık projeye onay verdi. Onayla birlikte yat limanının planları askıya çıkarıldı.

Özdere Balıkçı Barınağına ait ana dalgakıranın su alanı kısmında (dış kısmı) inşa edilecek olan yat limanı projesinde barınakta herhangi bir değişiklik, iş veya işlem yapılmayacak ve balıkçı barınağı olarak kullanılmaya devam edilecek. 

Projede yer alan bilgilere göre; yat limanının 180 m uzunluğunda ana dalgakıran, 35 m uzunluğunda tali dalgakıran, 150 m uzunluğunda rıhtım ve 8 m genişliğinde çekek yerinden oluşması planlanıyor.

Liman proje alanı 163.971 metrekare alan kaplayacağı bilgisinin verildiği ÇED dosyasında, limanın, ana dalgakıran, tali dalgakıran, rıhtımlar, yüzer iskeleler ve travel lift havuzu ve bağlantı yolundan oluşacağı belirtildi. 

İnşa edilecek yat limanında ise 6,5 m ile 26 m arasında değişen toplamda 255 adet yat konaklayacaktır.

Proje dosyasında yer alan bilgilere göre; toplamda 4 yılda hayata geçirilmesi planlanan yat limanı için ÇED, imar ve diğer izinleri 2 yıl, inşaat aşaması 2 yıl olarak planlandı. Proje alanı yakın çevresinin “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi/Turizm Merkezi” olması nedeniyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğünün İnşaat Yasağı Genelgesi gereği 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri (5 ay) arasında inşaat çalışması yapılmayacak. 

Limanın, 2025 yılında hizmete alınması bekleniyor.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0