O tarihte metro ve tramvaylar greve çıkıyor

Yaklaşık 180 gündür devam eden ve 627 metro ve tramvay çalışanının ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ve arabulucu görüşmelerinden sonuç alınamaması nedeniyle çalışanlar, 22 Ekim tarihinde greve gideceklerini duyurdular.

O tarihte metro ve tramvaylar greve çıkıyor

İzmir’in ulaşım ağında büyük öneme sahip olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan Metro A.Ş ve işveren sendikası Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEM-SEN) ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri geçtiğimiz haftalarda tıkanmıştı. 

Metro ve tramvay çalışanları 1 Ekim’de düzenledikleri basın açıklamasında taleplerinin karşılanmaması durumunda greve çıkacaklarını belirtmiş ve grev kararını asmışlardı.

Öte yanda hala devam eden ve İzmir'de metro ve tramvayda görevli 627 çalışanı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ve arabulucu görüşmelerinden sonuç alınamaması nedeniyle çalışanlar, 22 Ekim Cuma tarihinde greve gideceklerini duyurdular.

SOYER’İN İRADESİ MASAYA YANSITILMIYOR

Demiryol - İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, yaptığı açıklamada, büyükşehir şirketleri arasında ayrım yapıldığını ifade ederken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in iradesinin masaya yansıtılmadığını belirtti ve şunları söyledi;

“627 üyemiz adına sendíkamız ile İzmir Metro A.Ş. arasında yürütülmekte olan 9.dönem toplu iş sözleşme görüşmelerimiz 20 Nisan 2021 tarihinde başlamış ve 180 gündür de devam etmektedir.  69 maddeden oluşan sözleşme taslağımızın 50 maddesi üzerinde anlaşma sağlanmış, geriye kalan 9 madde üzerinde tüm iyi niyet çabalarımıza rağmen anlaşma sağlanamamıştır. Anlaşılmayan bu 9 maddenin temel sebebi Sayın Tunç Soyer'in iradesini masaya yansıtmayan Metro A.Ş. yönetimidir. Bugün tarihini belirlediğimiz grev kararının mimarları da onlardır. Müzakere yolunu hep açık tuttuğumuz bu süreçte işverenimizden sadaka değil, emeğimizin karşılığını, evimizi geçindirebileceğimiz ve insanca yaşayabileceğimiz ücretler talep ettik.  Metro A.Ş. 'nin kuruluşundan bu yana, İzmir halkına aralıksız olarak en kaliteli hizmeti veren çalışanların 21 yıllık geçmişi çalındığı gibi, emekli olup işten ayrıldıktan sonra da çalışma süresinde almış olduğu düşük ücretler sebebi ile geleceğine de ipotek konmuştur!

“ÜCRETLERİMİZDE ADALET SAĞLANMIYOR”

21 yıldır alın terinin karşılığını alamayan metro emekçisi çalışan yoksul olmak istemiyor artık. Biz emekçiyiz, alın terimizi satıp evimizi geçindirmeye çalışıyoruz. Gün geçtikçe zorlaşan hayat şartlarıyla birlikte her şeyin fiyatı artarken,  neden yıllardır açlık sınırında ücretlere mahkum edildik? Neden bizim ücretlerimizde adalet sağlanmıyor?

SOYER HESABINI SORSUN

Neden bütün belediye çalışanlarına verdiğiniz ücretleri 627 metro çalışanına vermemek için direniyorsunuz anlamış değiliz. Sayın Tunç Soyer başkanımızdan bütün bunların hesabını Metro A.Ş. yönetimine sormasını talep ediyoruz. Toplu sözleşmemiz, yapılan bu hak gaspını ortadan kaldıracak bir sözleşme olmalıdır, olmakta zorundadır! Aksi halde başta Metro A.Ş. emekçileri, aileleri daha sonra da İzmir halkı bu durumdan olumsuz şekilde etkilenecektir.
Temennimiz bizleri aldığımız bu kararı uygulamaya koymadan 9.dönem toplu sözleşmemizi masada imzalayıp, haksız hukuksuz adaletsiz bir dönemi sonlandırarak Metro A.Ş. emekçisi arkadaşlarımızla birlikte coşkulu bir kutlama yapmaktır. Demokrasinin kalesi İzmirimize ve emekçi dostu sayın başkanımıza da yakışan budur. Anlaşma yanlısı olmayan tutumlarından dolayı 28 Eylül’de bizleri grev kararı almak zorunda bırakan iş verenimize, hakkımızı verin dedik, duymadılar. Ücretlerimiz açlık seviyesinde dedik, duymadılar. Geçinemiyoruz dedik, duymadılar. Bizi ciddiye alıp taleplerimize kulak vermediler.

Değerli metro emekçileriyle birlikte başlattığımız eşit işe eşit ücret, sosyal adalet ve daha iyi çalışma koşulları için vermiş olduğumuz mücadelemizde başka çıkar yol bırakmadıklarından dolayı, üretimden gelen gücümüzü kullanmak adına 22.10.2021cuma günü saat 05:00 itibariyle grev kararımızı uygulamaya başlayacağımızı siz değerli arkadaşlarımıza ve İzmir kamuoyuna duyuruyoruz”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0