Kılıçdaroğlu'ndan kadınlara 'yüzde 35' sözü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kadın Kolları Başkanlığı'nın düzenlediği 'Kadın İstihdamı Buluşması'nda kadınların istihdamı ve toplumsal rolüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan kadınlara 'yüzde 35' sözü

Kadınlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Bütün kadınlara sözümdür devlet yönetiminde en az yüzde 35 kadın istihdamı sözü veriyorum" dedi.

“Sorunu bizzat yaşayanın derdini anlatması lazım. Tarlada çalışırken hiçbir güvencesi olmayan veya bir yakını bir patlamada hayatını kaybetmiş ve adalet isteyen bir kadın, engelli çocuğu olup çalışamayan bir kadını benim anlatmam doğru değil, ben bunu yaşamıyorum. Herkes şunu bilmeli. Evet bir dram var ortada. Bu kadınların önünde bir duvar var, bu kadınlar seslerini duyuramıyorlar” diyen Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

‘TOPLUM KAMPLAŞIYOR’

“Bu kardeşlerimi dinlerken yüreğimde bir sızı hissetmiyorum dersem asla doğru değil. Aynı coğrafyada, aynı bayrağın altında yaşıyoruz. Peki birilerinin eli yağda baldayken, birileri bu dramı çekerken nasıl sessiz kalabiliriz?

Bakın ben 'helalleşme' kavramından söz ettim. Bir araya gelip helalleşmemiz lazım. Tarlada çalışan yıllarını veren bir kişinin eğer sosyal güvenliği sağlanmıyorsa bu kadar emek harcadığı halde hastaneye düştüğü halde sahipsiz kalıyorsa devletin onunla helalleşmesi lazım. Kamplaştı toplum bunun farkındayım. Birbirimize farklı gözlerle baktık bunun da farkındayım ama bunu kaldırmamız lazım.”

‘TÜRKİYE'DE KADINDAN DAHA BÜYÜK BİR GÜÇ YOK'

Türkiye’de kadınlardan daha büyük bir güç olmadığını belirten Kılıçdaroğlu “Kadınlar işte çalışıyor, eve geldiği zaman da çalışıyor. Tek sorun var; birlik olmanız lazım, beraber olmanız lazım. Farklı kimlik ve inançlarınız olabilir, dünyaya farklı pencerelerden bakıyor olabilirsiniz ama sorunlarınıza beraber sahip çıkmanız lazım. Türkiye’de sizden daha büyük bir güç yok. Ama parçalanan bir yapı sesinizin duyulmasına engel olur. Kadın çalışırsa ne olur? Kadın üretim zincirinin halkası olursa Türkiye çok daha hızlı büyür. Kadınların adalet araması lazım. Hukuk aslında her şeyi size sağlıyor. Kadının çalışma hakkı vardır, üretme hakkı vardır, sosyal güvenlik hakkı vardır. Haktır bu hak, lütuf değildir. Kadınların bir araya gelip çok daha büyük kooperatifler kurması gerekiyor. Ürettiğiniz ürünler mübarektir.” 

‘SOSYAL GÜVENLİĞİNİZİN SAĞLANMASI LAZIM’

“Kadın istihdamını nasıl artıracağız? Bunun bilinen yolu şudur. Hepiniz vergi veriyorsunuz, sizin ödediğiniz vergilerle yatırım yapılması lazım. Sizin ödediğini vergilerle evlatlarınızın iş sahibi olması lazım. Bütün kadın kardeşlerime söylüyorum. 'Bizim verdiğimiz vergileri nereye harcıyorsunuz' diye sorun.

Evlerde engelli çocuğu olan ama çocuğuna bakmak için mecburen iş bulsa dahi çalışmayan kadınlar var. Bunların kesinlikle sosyal güvenlik hakkını sağlamamız lazım. Bütün belediyelerimiz kadın kooperatifi kursun dedik. Çok sayıda üretici kooperatifi oldu.

Mevsimlik işçi kadınların da çocuklarının eğitimi mutlaka sağlayacağız. Çocuğu bıraksa kendisi mevsimlik işçi, aç kalacaklar... Oraya öğretmen, banyo, karavanlar... Bazı belediyelerde başladık bunu Türkiye genelinde bütün belediyelerde bunu yapacağız. Taşımalı eğitime de son vereceğiz.

Aile Destekleri Sigortası'nı getireceğiz.

‘ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM Kİ BOŞANMA DAVALARI ARTTI’

“Üzülerek ifade edeyim ki boşanma davaları arttı. Kadınlar çocuklarıyla gidecek yer bazen bulamıyorlar. Baba evinde de rahat edemiyor. Yeni Başlangıçlar Sigortası olacak.

Önümüzdeki süreçte Türkiye nüfusu yaşlanacak. 2035'den sonra yaşlı nüfus daha fazla olacak. Yaşlı bakım evleri olması lazım. Bu evlerde kadın çalışanlar için çok büyük imkanlar var. Bunlar da sağlanacak.

Bütün kadınlara sözümdür devlet yönetiminde en az yüzde 35 kadın istihdamı sözü veriyorum.”

'BİR EVDE HUZURSUZLUK VARSA BUNU EN DERİNDEN YAŞAYAN KADIN OLUYOR'  

“Bu kardeşiniz kim haksızlığa uğrarsa onun yanında olacak. Kimsenin yaşam tarzı beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren o evde huzur var mı, rahat geçinebiliyor mı… Benim derdim bu. Bunu sağlamak için mücadele edeceğiz. Ama bu mücadelede esas aktör kadınlar. Hakkınızı arayın. Bu ülke çok zengin bir ülkedir ama bu ülke kadınlarını hakça bölüşmüyor. Şu sözüm var; hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye inşa edeceğiz. Bir evde bir huzursuzluk varsa bunu en derinden yaşayan kadın oluyor. Kendi ailemden, annemden biliyorum."

'SAKIN UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN, HEP BERABER GÜZEL BİR TÜRKİYE KURACAĞIZ'

Kadınların evde birinci güç olarak ortaya çıkması bir toplumun gelişmesi için çok değerlidir. Umutsuzluğa kapılmayın, Millet İttifakı olarak hep beraber güzel bir Türkiye’yi kuracağız. Sakın ola umutsuz olmayın."

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0