DOKTOR TÜRKAN SAYLAN ANILIYOR

Türkiye’de gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesi veren en önemli isimlerden olan Türkan Saylan’ın aramızdan ayrılmasının üzerinden 12. yıl geçti.

DOKTOR TÜRKAN SAYLAN ANILIYOR

Türkiye’de gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesi veren en önemli isimlerden olan Türkan Saylan’ın aramızdan ayrılmasının üzerinden 12. yıl geçti. Bir tıp doktoru olan Türkan Saylan, aynı zamanda Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nın kurucusu.

Özellikle kız çocuklarının okutulması için kampanyalar düzenleyen Saylan, en büyük sivil toplum kuruluşlarından ÇYDD’nin de kurucusu. 1989’da bir grup aydın tarafından devrim yasalarını ve laik düzeni koruyup geliştirmek amacıyla kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucuları arasında yer alan Saylan, hayatını kaybettiği güne kadar da bu kuruluşun genel başkanlığını sürdürdü. 1990’da kurulan Öğretim Üyeleri Derneği’nin kurucuları arasında yer alan, yine aynı yıl kurulan İ.Ü. Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin kuruluşunda görev alan Saylan, hayatının her döneminde aydınlanmacı, laik ve ilerici kimliğinden ödün vermedi. Aydınlanma savaşımcısı kimliğinden dolayı da, gericilerin, laiklik ve aydınlanma düşmanlarının hedefinde yer aldı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Saylan'ı unutmadı ve sosyal medya hesaplarından Türkan Saylan'ı andı: "Bilime ve eğitime sağladığı katkılarla kalplerimizde yer edinen, Cumhuriyet kadınının sembol ismi Türkan Saylan'ı saygı ve rahmetle anıyorum.".

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2021, 15:11

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0