Cumhuriyet Bayramı İzmir'de coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet'in ilanının 99'uncu yıl dönümü, İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı. Kutlamalar için toplanan binlerce İzmirli ise bayram gururuna ortak oldu.

Cumhuriyet Bayramı İzmir'de coşkuyla kutlandı

İzmir’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıl dönümü kutlamalarının ilk adresi İzmir Valiliği oldu. Buradaki törende İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tebrikleri kabul etti.
İzmirliler ise bayram coşkusuna ortak olmak için Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu. 

Törenler, her yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı. Tören, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, tören aracıyla halkı ve törene katılanların bayramını kutlamasıyla başladı. Törene; İzmir milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden törende Türk bayrağı göndere çekildi. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Her yaştan İzmirlinin katıldığı törende Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi Egem Derneği’nin halk oyunları gösterisi büyük ilgi topladı.

Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hitap Lisesi öğrencisi Esmanur Değmiş’in okuduğu “Mustafa Kemal’in Kağnısı”,  Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi öğrencisi Ravza Top’un okuduğu “Akdeniz’e Doğru” şiirleri alkış aldı.

Vali Köşger: "Cumhuriyet daima payidar kalacaktır"

29 Ekim'in anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, tüm vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Vali Köşger, "Cumhuriyetimizinim kuruluşunun 99. yıl dönümünde sizlerle olmaktan çok mutluyum. Bugün burada olan olmayan tüm hemşehrilerimin Cumhuriyet bayramını kutluyorum. Cumhuriyet öncesinde nasıl bir mücadele verdiysek, tüm dünyanın sesimizi kesmeye çalıştığı dönemde nasıl ki ‘Ya istiklal ya ölüm’ demişsek yine aynı şekilde bağımsızlık mücadelemiz devam edecek ve kimse sesimizi kesemeyecektir. 7’den 70’ e burada bulunan herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu Cennet vatanı bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehirlerimize minnetlerimizi sunuyor ve rahmetle anıyorum mekanları cennet olsun. Vatanı, ezanı, bayrağı uğruna gözü kırkmadan canını vermeye hazır bir milletin evladıyız. Anadolu’nun her karış toprağında 7 düvelin gözü dönmüş vatanımızı ele geçirmeye çalışanlara rağmen vatan hiç kimsenin boyunduruğu altına girmeyeceğiz diyenlerdir. Cumhuriyet daima payidar kalacaktır" dedi.

Vali Köşger'in konuşmasının ardından öğrenciler tarafından '29 Ekim Cumhuriyet Bayramı' temalı şiirler okundu ve zeybek oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Cumhuriyet Bayramı töreni, geçit töreni ile sona erdi.

Cumhuriyet coşkusu sürecek

İzmir'de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları devam edecek. 19.45’te Cumhuriyet Meydanı’nda 9 ilçeden 200 zeybeğin katılımıyla yapılacak gösterinin ardından 20.15’te Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu’ya oradan Kültürpark Lozan kapısına doğru fener alayı yürüyüşü yapılacak. 29 Ekim kutlamaları kapsamında Kültürpark çim alanda ise gün boyu konserler var. Kültürpark çim alan 29 Ekim’de gün boyu renkli etkinliklere sahne olacak. 13.30’da halk oyunları gösterisiyle başlayacak program, 14.00’te Ozbi konseriyle devam edecek. 16.00’da Babazula, 18.00’de Adamlar konseri var. 19.30’de sahne alacak DJ Yasin Keleş’in ardından İzmirliler 20.00’de Ümit Besen ve Pamela konseri ile eğlenceye doyacak. 21.30’da DJ Yasin Keleş’in yeniden sahneye çıkacağı gecede 22.00’de DJ Nihat Sırdar renk katacak.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0