CHP’den emekli ve memur zammına tepki: Zam değil sadaka!

CHP İzmir İl Başkanlığı, geçtiğimiz gün açıklanan emekli ve memur zammına 81 ilde eş zamanlı düzenlediği basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Açıklamada konuşan CHP İzmir İl Sekreteri Ahmet Yıldız, yapılan artışın zam değil sadaka olduğu ifade ederken CHP iktidarında yoksulluk düzenin son bulacağına söz verdi.

CHP’den emekli ve memur zammına tepki: Zam değil sadaka!

Asgari ücrete yapılan zammın ardından milyonlarca emekli ve memurun gözü, kendilerine yapılacak zamma çevrilmişti.

Emekli ve memurlar için 2023 yılının ilk 6 ayı için ilk olarak yüzde 25 olarak açıklanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde zam oranının yüzde 30’a çıkarıldığını duyurmuştu.

Zam oranı tüm ülkede tepkiyle karşılanırken CHP, kararı protesto etmek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenleyerek karara tepki gösterdi.

İzmir İl Başkanlığı da alınan karar kapsamında bugün basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, CHP İzmir Milletvekili, ilçe başkaları ve il yönetim kurulu üyeleri katılırken il başkanlığı adına açıklamayı CHP İzmir İl Sekreteri Ahmet yıldız yaptı.

 “SARAY, EMEKLİNİN BİR LOKMASINI GASP ETMİŞTİR”

İktidar kanadından zamma gerekçe olarak ‘enflasyonun belinin kırıldığı’ argümanının savunulduğunu ifade eden Yıldız, “Kırılan enflasyonun beli değil emeklilerimizin ve memurlarımızın hayalleri oldu. TÜİK'in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı'nın lütfuymuş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ‘Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz’ diye tepki gösterince Saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranını yüzde 30'a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30'a yükseltildi. Saray yapımı yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında yüzde 30 artış yeter mi? Elbette yetmez! İktidara yakın İTO'nun dahi yıllık enflasyon verisi yüzde 93, ENAG'ın yıllık enflasyon verisi yüzde 137, iktidarın manipülasyon kurumu olan TÜİK'in yıllık enflasyon verisi ise yüzde 64,27 olarak açıklandı. Bir yanda halkın hissettiği gerçek enflasyon ve pahalılık var, diğer yanda Saray'ın açıkladığı sahte enflasyon verileri var. Saray, milyonlarca memuru ve emekliyi işte bu sahte TÜİK enflasyonu oranında artışa mahkûm etmiştir. Saray, talimatıyla yönettiği TÜİK'in verileriyle memurumuzun ve emeklimizin sofrasındaki her bir lokmayı adeta gasp etmiştir” dedi.

“5 BİN 500 LİRAYLA KİMSE GEÇİNEMEZ”

Verilen zammı ‘sadaka’ olarak tanımlayan Yıldız, yıllar içerisinde asgari ücretlinin maaşını asgari ücret karşısında sistematik olarak eritildiğini belirtti ve “Erdoğan'ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olarak sunmaya çalıştığı artış ise bu oranı ikiye dahi katlamamıştır. Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışanlarımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6'dan ibarettir. Saray, apartı haline getirdiği TÜİK'i de kullanarak adım adım tüm ücretleri asgari ücret seviyesine getirmiştir. Saray düzeni tüm toplumu yoksullukta buluşturmaktadır. 2015 yılında ortalama memur aylığı asgari ücretin 2,44 katı iken 2023 yılı için ortalama memur aylığı yüzde 30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar gerilemiştir. Öyle ağır bir tablo söz konusu ki, Türkiye'de 13,9 milyon emekli ve dul yetimin 8 milyonuna yakını asgari ücretin altında aylık almaktadır. SGK'nın son verilerine göre ülkemizde 4 milyon 84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi aylık 800 lira ile kimisi bin lira ile kimisi ise bin 500 lira ile geçinmek zorunda bırakılmaktadır. İşte bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5 bin 500 lira olacağını açıkladı. Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti” diye konuştu. 5 bin 500 lira ile bir ayda kim geçinebilir? Hiç kimse” diye konuştu.

“ZAM ADI ALTINDA VERİLEN SADAKAYA MUHTAÇ BIRAKILAMAZLAR”

İktidarın, devletin kaynaklarını vatandaştan değil ‘zengin sermayedarlardan’ yana kullandığını söyleten Yıldız, “AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralık itibariyle 8 bin 130 lira olduğu ülkemizde, 5 bin 500 lira emekli aylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ise reddediyor. Neden? Çünkü Saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5'li çeteye, ballı müteahhitlere aktarıyor. Tercihini emekliden, memurdan, işçiden yana değil, bir avuç yandaştan yana kullanıyor. Milyonlarca memura, emekliye, dul yetime ve işçiye ise açlığı ve yoksulluğu reva görüyor. Emeklinin, memurun, işçinin sofrasından kepçeyle alan iktidar, söz konusu ücret zammı olduğunda kaşıkla veriyor. Emeklilerimiz, memurlarımız, işçilerimiz iktidarın asgari sefalet ücretine, zam adı altında verdiği sadakaya muhtaç bırakılamaz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz! Kendi emeklisine ve çalışanına "fakir fukara" gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz. Ülkede adaletsiz bir soygun düzeni kuran bu Saray düzenini değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“KEMAL BEY MİLYONLARA SÖZ VERİYOR”

CHP iktidarında vatandaşların yaşadığı sorunların çözüleceği söz veren Yıldız, şunları söyledi; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrı ve mücadelesiyle, EYT mağduriyeti son bulan milyonlarca yurttaşımız, 3600 Ek gösterge hakkına kavuşan memurlarımız, taşerondan kadroya geçen işçilerimiz, yıllardır bekledikleri kadroyu alan sözleşmeli personellerimiz, bugün ‘ya Kemal bey olmasaydı’ diyorsa, Kemal Bey milyonlarca emeklimize ve memurumuza söz veriyor. Hile ve hurda ile cebinizden çalınan her bir kuruşun hesabını soracağız. İktidara gelir gelmez en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getireceğiz. Asgari ücreti hem çalışanlarımız hem de emeklilerimiz için Türkiye gerçeği olmaktan çıkaracağız. Emeklilerimiz arasındaki maaş adaletsizliğine son verecek ve intibak yasasını hemen çıkartacağız. Emekçinin, emeklinin yüksek enflasyon ve makyajlı veri kaynaklı kayıplarını telafi edeceğiz. Ekonomik buhrana, enflasyona, pahalılığa, işsizliğe, emekli yoksulluğuna son vereceğimiz, ep birlikte zenginleşip hep birlikte kalkınacağımız düzeni gelecek sandıktan sonra mutlaka kuracağız!”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0