Büyükşehir tramvay filosunu büyütüyor: İmzalar atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 26 yeni tramvay aracının alımı için Bozankaya A.Ş firmasıyla yaklaşık 750 milyon liralık sözleşme imzaladı. İmza töreninde açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tüm zorluklara rağmen uzun vadeli yatırımlar için cesur adımlar atmaya devam ediyoruz ve 6 raylı sistem projesini aynı anda yürütüyoruz. Bu kalıcı yatırımları gerçekleştirmek, İzmir’i demir ağlarla örmek, bugünün İzmirlilerine ve gelecek nesillere boynumuzun borcudur” dedi.

Büyükşehir tramvay filosunu büyütüyor: İmzalar atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, filosuna ekleyeceği 26 set tramvay aracının alım sözleşmesini ihaleyi kazanan firma Bozankaya A.Ş ile düzenlenen bir törenle imzalandı. Kültürpark’taki İzmir Sanat Tiyatro Salonu’nda düzenlenen imza törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, Bozankaya A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay ile Büyükşehir ve Bozankaya A.Ş yöneticileri katıldı. 

“İZMİR’DE DAHA ÖNCE HİÇ YAPILMAMIŞLARI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

İmza töreninde bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Raylı sistemler doğa dengesini ve iklimi koruyor. Ülkemizde genel olarak ihmal edilmiş bulunan raylı sistem yatırımlarına 2019 yılında büyük hız verdik. Kısa sürede 6 yeni hat eklemek için çalışmalarımızı hızlandırdık. Narlıdere Metrosu ve Çiğli Tramvayı yapım aşamasında. Cumhuriyetimizin 100. yılında her ikisini de kullanıma açmış olacağız. İzmir tarihinin en büyük yatırımı Buca Metrosu'nda temel atma nokrasına geldik. İhale süreçlerine son nokta konuluyor. Önümüzdeki günlerde ilk kazmayı vurma noktasına geleceğiz. Bu yatırımların ardından 3 yepyeni hattın proje ihalelerini gerçekleştirdik. Karabağlar-Gaziemir Metro Hattı, Otogar-Kemalpaşa Metro Hattı ve Örnekköy-Girne Tramvay Hattı. 6 yeni yatırım ile İzmir’deki raylı sistem ağına 93 kilometre ekleyerek 252 kilometreye çıkartmış oluyoruz. Bu yatırımlar için 26 milyar lira harcayacağız. İzmir’de daha önce hiç yapılmamış ölçekteki bu büyük yatırımları güçlü mali yapımız ve uluslararası güvenilirliğimiz sayesinde belediyemizin kaynaklarıyla gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“İZMİRLİLERİN YAŞAM KALİTESİNİ GÜÇLENDİRECEK”

Raylı sistem yatırımlarının uzun vadede birçok faydası olsa da kısa vadede yerel yönetimler açısından dezavantajları olduğunun altını çizen Soyer, “Dünya şehirlerinde tamamlanmış yatırımların ülkemizde halen yapılmamış olmasının temel nedeni bu. Şehirlerimizin kısa vadeli planlarla yönetilmesi. İzmir olarak bu kabuğu kırıyoruz. Tüm zorluklara rağmen uzun vadeli yatırımlar için cesur adımlar atmaya devam ediyoruz ve 6 raylı sistem projesini aynı anda yürütüyoruz. Bu kalıcı yatırımları gerçekleştirmek, İzmir’i demir ağlarla örmek, bugünün İzmirlilerine ve gelecek nesillere boynumuzun borcudur. Raylı sistem yatırımlarımız arttıkça, elbette yeni tramvay araçlarına ihtiyaçlarımız oluyor. Bu doğrultuda 27 Temmuz 2021 tarihinde 26 set tramvay aracının alımı için açık ihaleye çıkmıştık. İhaleye teklif veren Bozankaya firması ihaleyi kazandı. Bugün bu sebeple yeni tramvay araçlarının alımını gerçekleştirmek ve filomuzu büyütmek için bir araya geldik. 38 set tramvay aracından oluşan filomuzu ilk etapta 26 set araçla yüzde 70 büyütüyor ve 64 sete çıkarıyoruz. Sözleşmeyle 18. ayda tramvay araçlarının iki tanesini teslim alacağız. Her ay ortalama 4 araç teslim alacağız. 27. ayımızda tüm filomuzun teslimatını tamamlamış olacağız. Tramvay aracı alımımız, hesaplı, güvenli ve doğa dostu politikamızı ve İzmir’de İzmirlilerin yaşam kalitesini güçlendirecek. Sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“İZMİR HALKINA HİZMET ETMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ”

Bozankaya A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay ise “Bugün burada İzmir Belediyesi’nin 26 araçlık tramvay ihalesinin imza törenini imzalamaktan sizlerle çok mutlu oldum. Bozankaya olarak tramvay, metro, elektrikli otobüslerin Türkiye’deki yurtdışına bağımlılığını azaltmak ve Türkiye’de yapılacak olan yatırımlarla ülkemize kazandırmak en büyük hedefimizdi. Bugün yapmış olduğumuz çalışmalarla bunu gerçekleştirdiğimizi ve hayata geçirmemizin mutlu gururunu yaşıyoruz. Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu’ya yaptığımız ihracatlarla Türkiye’ye ciddi gelir kattık. Dünya pazarında gittikçe kızışan bu rekabet gücünün olduğu bu günlerde bu yüksek teknolojik ürünleri kazandırmanın çok büyük bir silah olduğunu düşünüyoruz. 25 yıl evvel bu sektörde başlamış olduğum iş hayatında bu tür ürünlere gıptayla bakıyorduk. Bir gün Türkiye’de üretileceğini hayal olarak yorumluyorduk. Bugün geldiğimiz noktada bunların yapılabileceğini ve Türkiye’de yaptığımız ürünler, dünyaya ihraç ederek kanıtlamış durumdayız. Bu araçlarımızı yakın zamanda İzmir halkına sunacağız. Bir an önce İzmir halkına hizmet etmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bozankaya A.Ş. ile Çiğli, Konak ve Karşıyaka hatlarında çalışacak 26 elektrikli tramvay aracının alım sözleşmesi için karşılıklı imza attı. Üretilecek araçlarda yüzde 51 oranında yerlilik şartının arandığı ihalenin kazananı 749 milyon 750 bin TL’lik teklifle Bozankaya A.Ş. firması olmuştu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0