AB VİZELERİ KALKACAK MI?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brm eüksel'deki temaslarına devam ediyor.

AB VİZELERİ KALKACAK MI?

CNN Türk’ün haberine göre; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel'deki temaslarına devadiyor. Çavuşoğlu bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Çavuşoğlu, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile de bir araya gelecek. CNN TÜRK Diplomasi Muhabiri Sena Alkan, Brüksel'den Bakan Çavuşoğlu'nun temaslarına dair ayrıntıları aktardı.

Sena Alkan'ın açıklamaları şöyle:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dünden bugüne yoğun bir temas içerisinde Brüksel'de. NATO karargahında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Bu görüşmenin akabinde ise Çavuşoğlu'nun AB isimlerinden kabulleri olacak. Bazı yetkililer ile görüşecek. Ardından ise AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşme gerçekleştirecek.

Türkiye'nin Avrupa Birliği ile bir gündemi var. Bir yandan da NATO ile başka bir gündemi var. Dolayısı ile AB ile gündemi özetlemek gerekirse Türkiye, 2020'deki gerginlikleri bırakıp 2021'de yeni bir sayfa açmak istiyor AB ile. İşte bu ziyaret de bir nevi bunun işaret fişeği diyebiliriz. Dışışleri Bakanı'nın dün itibariyle AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile 3 saatlik bir görüşmesi olmuştu. Bu görüşmede gündem başlıkları eğer "Türkiye-AB ilişkilerinden bahsediyorsak yapıcı adımlar atılmalı. Beklentimiz yapıcı adımlar görmek" dedi Bakan Çavuşoğlu. Hangi adımlar bunlar? 18 Mart Göçmen Mutabakatı'nın kapsamlı bir şekilde güncellenmesi, Gümrük Birliği konusunda adımlar atılması ve vize serbestisi noktasında bazı adımlar atılması.

Ancak Avrupa Birliği'nin de beklentileri var. Kıbrıs meselesinin çözülmesi, Doğu Akdeniz'de gerilimin düşmesi, Yunanistan'la Türkiye'nin pozitif gündem içerisinde istikşafileri sürdürmesi ve reform gündemine de Türkiye'nin geri dönmesi.

Bunlar, bölgesel konular ele alındı. Suriye'den Libya'ya hatta Dağlık Karabağ konusuna kadar 3 saatlik görüşmede detaylıca her şey konuşuldu demek mümkün. Çavuşoğlu'nun komiserlerle yaptığı görüşmelerden birine AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de girdi sürpriz bir şekilde. Yoğun bir temas zinciri ve verimli bir görüşme olduğu ifade ediliyor.

Bugüne bakarsak yine AB gündeminde Charles Michel ile bir görüşme olacak. Bölgesel bir Doğu Akdeniz konferansını konuşuyoruz. Bu bölgesel Doğu Akdeniz konferansının içinin doldurulması amacıyla Michel ile yapılacak görüşmenin önemli olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda Ursula von der Leyen ve Charles Michel'i ocak ayı sonunda ya da Türkiye'ye bekliyordu Cumhurbaşkanı Erdoğan. Davet etmişti. Acaba o tarih belirlenir mi o da konuşulacak.

NATO gündemine gelecek olursak da elbette Türkiye'nin Kuzey Atlantik ittifakındaki yeri konuşuldu. S-400 konusu çokça konuşulan bir konu. ABD Türkiye'ye yaptırım uygulamışken, yeni yönetim de gerekirse yaptırımlar artırılabilir derken ve hatta Blinken'ın Türkiye için 'sözde stratejik ortak' açıklaması olmuşken NATO Genel Sekreteri ile yapılacak görüşme çok önemli.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 13:48

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0