BDDK’dan kredi kullanımında yeni sıkılaştırma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından kredi piyasasını sıkılaştıracak yeni bir önlem aldı.

BDDK’dan kredi kullanımında yeni sıkılaştırma

BDDK’dan yapılan açıklamaya göre, alınan kurul kararı ile bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız denetime tabi şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının Türk lirası karşılığının 10 milyon TL’nin üzerinde olması veya yabancı para nakdi varlıklarının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 5’ini aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

Daha önce yeni nakdi ticari kredi kullandırmama koşulu, 15 milyon TL karşılığı yabancı para nakdi varlığın bulunması veya yabancı para nakdi varlıklarının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’u aşması durumunda geçerli oluyordu.

Karar doğrultusunda 1 Kasım’dan itibaren geçerli olacak şekilde müşterilerden yeni beyan ve taahhüt alınacak. Söz konusu uygulama, 1-31 Ekim döneminde ise mevcut hali ile devam edecek.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRMİŞTİ

Merkez Bankası faizi 150 baz puan daha düşürerek yüzde 10,5’e indirmişti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, yüzde 83’ü aşan resmi enflasyona rağmen yıl sonuna kadar faizin tek haneye indirilmesi talimatı vermişti.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0