MUĞLA FETHİYE'DEKİ KAYIP DAĞCI İLE İLGİLİ YENİ GELİŞMELER

MUĞLA FETHİYE'DEKİ KAYIP DAĞCI İLE İLGİLİ YENİ GELİŞMELER

Fethiye'de antreman için Mendos Dağı'na tırmanışa giden ve bir daha kendisinden haber alınamayan 35 yaşındaki dağcı Fikret Emre'nin bulunması için başlatılan arama- kurtarma çalışmaları, 14'ncü gününde de sürüyor.

Fethiye Likya Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü sporcularından Fikret Emre, 12 Mayıs günü antrenman için Mendos Dağı'na çıktı. Emre'nin aradan geçen 2 günün ardından eve dönmemesi ve telefonuna cevap vermemesi üzerine yakınları, 112 Acil Çağrı Merkezi'nden yardım istedi. Jandarma, Muğla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekiplerinin ulaştığı bölgede, arama kurtarma çalışmalarına başlandı. Hava sıcaklığının 38 derece ölçüldüğü ilçede güçlükle yürütülen arama kurtarma çalışmaları bugün de sürdü. Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü, Likya Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulüpleri üyelerinin de destek verdiği çalışmalarda, Mendos Dağı’nın Madenler bölgesinde genç sporcunun sırt çantasına ve tırmanış eşofmanına ulaşıldı.

Fethiye’nin Karapınar mahallesindeki evlerinde anne Füsun Tanrıkulu, gözyaşları içinde oğlundan gelecek mutlu haberi bekliyor. Fethiye Likya Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Başkanı Yıldırım Beyazıt Umurtağ ise Tanrıkulu’nu bir an olsun yalnız bırakmıyor.

Başkan Umurtağ, kayıp ihbarının ardından 30 kişilik arama-kurtarma ekibi oluşturduklarını belirterek, “Diğer kurumlarımıza destek vermeye başladık. Geçen Pazar günü keskin bir vadinin içerisindeki mağaralarda çalışmaları sürdürdük. 3’erli grup halinde tahmin ettiğimiz bölgede geniş bir arama yaptık. Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekiplerince bir çobanın Fikret’i gördüğü yönünde bilgi verdiğini öğrendik. Çalışmalarımızı bu bölgede yoğunlaştırdık. Bugün sabah saat 06.00 sıralarında zirveye gönderdik. AKUT ekibi de Madenler Bölgesi’nden yukarıya doğru tarama yaparken kayıp arkadaşımızın çantasına ve eşofmanına ulaşıldı. Arama-kurtarma çalışmalarımız sıcak havaya rağmen aralıksız sürüyor” dedi.

Anne Füsun tanrıkulu ise, “Oğlumun başına doğada herhangi bir zarar geleceğine ve can kaybı olacağına inanmıyorum. Kendisi daha öncede kamplara gidiyordu. Bölgeyi keşfetmek amacıyla arkadaşlarıyla tırmanışa giden bir çocuktu. Fikret’in geçmişi başarılarla doludur. 5 yaşından bu yana sporla iç içedir. Sabah evde hazırlandıktan sonra kamptan sonra geri geleceğini söyledi. 2 gün kendimiz dağda aradıktan sonra kayıp ihbarında bulunduk” diye konuştu.

Öte yandan Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar’ın da süreci yakından takip ettiği öğrenildi.

Ege Ajans olarak bu zorlu süreci yakından takip eden Sayın Bünyamin KÜTÜK ise gelecek olan mutlu haberlerin yanı sıra konuyla ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediyesini arama kurtarma çalışmaları kapsamında gerekli olan desteğe davet ediyor.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0