BORNOVA BELEDİYESİ YIKIM TUZAĞINA DÜŞMEMELİ

Değerli okuyucularım, bugün sizlere, daha önce çok değinmediğim imar konusu hakkında yazmak istiyorum. Hükümetimizin imar affı çalışması bilinmektedir. Bilindiği gibi hükümette, bakanlardan gelen açıklamalar imar sorununun bittiği üzerinedir. Peki durum gerçekten böyle mi ?

İzmir Ak Parti Milletvekili Necip Nasır, Çiçekliköy’deki 2B arazileri ile ilgili açıklamada bulunmuştu. İnşaat Deryası isimli medyada 13 Şubat 2021 tarihli verilen haberde; “Ak Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, “Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bornova ilçesi, Çiçekliköy Mahalle sınırlarının bir kısmını kapsayan alanda plan çalışmaları yürütmektedir. İnşallah en kısa zamanda bu alan ile ilgili planlamaların tamamlanması müjdesini de vatandaşlarımıza kısa zamanda vermiş oluruz.” şeklinde açıklamaları kamuya duyurulmuştu. Benzer şekilde, Anadolu Ajansı’nda verilen habere göre;  Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; ‘‘Foça Belediyesi ve ilgili kurumlar tarafından hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, koruyarak geliştirme ilkesinde buluştuğumuz önemli bir çalışmadır. Bu amaca yönelik birlikte emek verdiğimiz iktidar-muhalefet tüm meclis üyelerine, Foça Kazı Başkanlığına, İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne; çalışmaları destekleyen ve onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a ve tüm Foçalılara teşekkür ediyoruz.’’ diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Foça’da imarı desteklediğini belirten bir açıklama yapmıştı. Bu akşam İstanbul’da Fikirtepe’de gerçekleştirilecek olan imar çalışmalarıyla ilgili haberler vatandaşa servis edildi.

Hükümet her türlü “imar affı gibi” düzenlemeyi canı istediği şekilde, canı istediği zaman yürürlüğe koyarken, CHP’li belediyelerden vatandaşın evini yıkması beklenmektedir. Çiçekliköy bölgesindeki kaçak yapılar herkesin malumudur. Ancak tüm bu yapılar için yapı kayıt harcı toplamıştır. Üstelik AK Parti Milletvekilleri kısa süre önce yaptıkları açıklamalar ile bölgedeki 2B arazilerin tapularını yakın zamanda alacağını ve imar çalışmaları yapıldığını duyurmuşlardır. Durum böyle ise neden belediyeler üzerinde yıkım baskısı vardır? Vatandaşın evi üzerinden siyasi bir kavga ve oy hesabı asla olmamalıdır.

Yıkım konusunda hükümetin CHP’li belediyelere baskı yaptığını, oy kaygısı ile vatandaşın evi üzerinden kavga edilmemesi gerekmektedir. “İmar barışını Kılıçdaroğlu çıkarıp yapı kayıt harçlarını CHP mi aldı eyyy hükümet?” diye sormak istiyorum.

İmar affı gibi düzenlemeler keyfi şekilde yürütülürken, vatandaşı karşısına alması gereken CHP’li belediyeler midir? Bornova Belediyesi bu yıkım kararına karşı elbette valilikle ters düşmek istemeyecektir ama bunun çözüm yollarını aramalıdır. Bornova’da sayısı 20 bini geçkin kaçak inşaat vardır. Bunların hepsini yıkmak mümkün olmadığına göre, Çiçekliköy’deki bu vahim durumda yıkım dosyasının içine katılabilir. Çiçekliköy’deki bu durum gerçekten vahimdir. Yıkım sonucunda elbet birileri rant elde edecektir ama CHP’li Bornova Belediyesi de çok büyük oranda oy kaybına uğrayabilir. Bornova Belediyesi’nin bu tuzağa düşmemesi gerekir. Bu yıkımın durdurulması için demokrasilerde çareler bitmez. Bunu tekrar yazıyorum ki “Bornova Belediyesi bu yıkım tuzağına düşmemelidir.”.

Hoşçakalın, sevgiyle kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özdemir Sökmen
Özdemir Sökmen - 2 yıl Önce

Yerden göğe haklısınız Bünyamin Bey.Bizzat benimle ilgili olan bir davada,Çevre ve Şehircilik İl Müdürü'nün belediye avukatlarına bizim verdiğimiz yıkım emirlerine uymazsanız, tüm yetkililer hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunacağız sözünü ben kulaklarımla bizzat duydum.

google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0