BİR MİLYONUN SIRRI NE?

Ak Parti İl Başkanı Aydın Şengül İş Takipçiliği Mi Yapıyordu?

Değerli okuyucularım, bugünkü köşe yazımda, yaklaşan Ak Parti İzmir İl Kongresi’nde Eski İl Başkanı Aydın Şengül’le ilgili yapılan yorumların Ak Parti siyasetine etkisinden bahsedeceğim. Sevgili okuyucularım, bundan önceki yazımda, Eski İl Başkanı Sayın Aydın Şengül için Ege’de Sonsöz isimli internet medyasına verdiği demeçten sonra bir yazı yazmıştım. Referans olarak da bu internet medyasını almıştım. O yazımda Aydın Şengül’ün Cumhurbaşkanımız ve aynı zamanda Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a istinaden söylediği iddia edilen “Alzheimer olduğu” gibi ifadeleri büyük tepki toplamıştı. Kendisinin söylediği ifade edilen ses kayıtlarını 17-25 Aralık FETÖ operasyonuna benzeterek, birilerinin tezgahladığını, öyle bir ses kaydı olmadığını, montaj olduğunu Egede Sonsöze verdiği ikinci bir demeçte belirtmişti. Nedense hep aynı medyaya gider. Oysa bizi de Aydın Şengül’ün ismini kullanarak arayan, yaptığımız haberin kaldırılması için rica edenler olmuştu. Neyse bu konuyu fazla kurcalamayayım. Biz, gazeteciliğin etik kurallarına uyar, kimseyi hedef almaz, kimseyi de hedef göstermeyiz. Biz ne hakim, ne savcı ne de Ak Parti’nin temsilcisiyiz. Ak Parti’de kimin İl Başkanı olacağı, kim kimin devamı olacağı bizi hiç ilgilendirmiyor. O günlerde yazmadığımız, ama bugün yazmak istediğim, Aydın Şengül tarafından kabul edilmeyen ses kayıtlarını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a götürenin, 2019 yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Sayın Nihat Zeybekçi olduğu yönünde ciddi iddialar var. Yine Sayın Zeybekçi’nin birazdan aşağıda anlatacağım, Ak Parti’ye yapıldığı iddia edilen bir milyon liralık bağışın geri iade edilmesi sürecinde iş adamı, müteahhit Armağan Çağlayan’a yaptığı özür ziyareti de sanırım bu işin tuzu biberidir.

         Ak Parti Eski İl Başkanı, Eski Milletvekili, Sayın Aydın Şengül için “inanılmaz serveti var” iddiaları bence araştırılmalıdır. İl Başkanı olmadan önceki servetiyle, bugünkü serveti arasında büyük bir uçurum varsa, kaynağı açıklanmalıdır. İş adamı olarak çok büyük paralar kazanabilir. Allah daha çok versin. Çok büyük serveti olduğu iddialarına Sayın Şengül, sadece kendisine yakın medyada değil, bütün medyaya açıklama yapmalıdır. Ticaretinin sonunda elde ettiği servetinin vergisini açıklasın. Ya da lotodan, totodan, at yarışından para kazanmışsa, yahut büyük bir miras kalmışsa, kamuoyuyla bunları paylaşsın ki hakkında” Ak Parti İl Başkanlığı yaptığı sırada, makamın gücüne dayanarak iş takipçiliği yaptığı” iddialarına son vermelidir. Sayın Şengül’ün Egede Sonsöze verdiği demecini detayıyla inceledik. Sayın Şengül’ün iş adamı, kat karşılığı inşaatları ilk yapanlar arasında bulunan, Karşıyaka ve Bayraklı’da tanınmış müteahhit, Armağan Çağlayan’dan bir milyon lira Ak Parti adına bağış aldığı iddia ediliyor(iş adamı Armağan Çağlayan İzmir’de faaliyet gösteren bir üniversiteye merhum eşinin adını vermek ve yaşatmak istemiş, gayrimenkul zengini olan Armağan Çağlayan kurduğu bir vakıf aracılığıyla öğrencilere çeşitli burs ve imkanlar sunacağını açıklamış, yine iddialara göre bunun için 300 milyon lira gibi bir kaynağı harcayacağını, öldükten sonra adının yaşatılmasını istemiştir. Bu sözler Egede Sonsöz’ün kayıtlarında vardır). Şimdi gelelim bizim Sayın Şengül’e sorularımıza;

Bu bir milyon lira bağış alınmış ise, siyasi partiler kanununa göre bu paranın bağış olarak alınması imkansızdır. Alınan bir milyon lira, Ak Parti’nin kayıtlarına geçmiş midir? Muhasebeye kaydedilmiş midir? Öyleyse eyvah, suç! Bir şekilde kayıt olsa bile, Sayın Aydın Şengül iş adamının işi olmayınca yani talebi yerine gelmeyince, bu paraya kendi senedini vererek neden ödemiştir? Bağış, geri istenmez. Sayın Şengül bu parayı Ak Parti adına tekrar iade edecek bir güce ya da hukuka mı sahiptir? Bunun adı iş takipçiliği midir? Yani bunun aksi ispatlanmadığı sürece, Sayın Aydın Şengül, Ak Parti İl Başkanlığı zamanında, iş takipçiliği yaptığının bir göstergesi midir? Aklıma deli deli sorular geliyor.

Hoşçakalın, sevgiyle kalın.

Basına yansıyan bu. Acaba yansımayan daha hangi iş takipleri var? Bu durumda muhalefet partisinin milletvekilleri, İç İşleri Bakanlığı’na bu bağışın yapılıp yapılmadığını, böyle bir kaydın olup olmadığını, kamuoyu adına sormalıdır. Ak Parti iktidar ve kurumsal bir partidir. Böyle bir gaflete düşmesi hayal bile edilemez. Gel de çık bu işin içinden.

         Sayın Aydın Şengül üzerinden Ak Parti İzmir İl Teşkilatı dizayn mı ediliyor? Bu işin yapan başkaları var mı? Bence Ak Parti kamuoyunda, Aydın Şengül’ün  devamı olarak nitelendirilen mevcut İl Başkanı Sayın Kerem Ali Sürekli’nin doyurucu bir açıklama yapması gereklidir. Yukarıda  belirttiğimiz gibi, Ak Parti’de kimler başa gelir bizim işimiz değildir. Ama iktidarın gücü kullanılarak iş takipçiliği yapılıyorsa Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bireyi olarak bu tür iş takipçiliği idiaaları nerede olursa olsun, hangi parti içinde yaşanırsa yaşansın; şiddetle karşıyım. Hadi Sayın Şengül İzmir’de ses getirecek öyle medyalar var ki, cevap hakkınızı kullanmak isterseniz, Ege Ajans size açıktır.

YORUM EKLE
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0