BAYRAKLI CHP DELEGASYON SEÇİMİNDEKİ SONUÇLAR NEYİ İFADE EDİYOR?

Değerli okuyucularım bugünkü köşe yazımızda Bayraklı’da tamamlanan CHP delegasyon seçiminin sonuçları neyi ifade ediyor bunun analizini yapmaya çalışacağım. Okuyucularımın özellikle şunu bilmesini isterim ki bu konuyu sürekli gündeme getiriyorum. Ben de bir CHP bayraklı üyesiyim. Üye olmaktan da onur duyuyorum. Ben birleşmeden birbirimizi kucaklamaktan yana olduğumu sürekli ifade ettim. Etmeye de devam edeceğim. Bu bir yarıştır bitmiştir. Kazananları tebrik edeceğim. Kaybettim diyen arkadaşlarımız varsa onlar da hiç kaybetmediler. Bu bir yarıştı bitti. Şimdi birlik ve dirlik olma zamanıdır. Ama lakin fakat demeden hiçbir bahaneye sığınmadan kucaklaşmanın zamandır. Etrafımızda bazı fanatik arkadaşlarımız varsa ki vardır. Onları ikaz etmek doğruya yönlendirmek de her CHP’linin görevi olsa gerek.

Delegasyon seçimlerinden 2 gün önce Bayraklıda neler olacak diye bir yazı yazmıştım. Belki bana kızacaksınız ama yine haklı çıktım yine sonuçları bildim. Bildim derken Manavkuyu analizlerine çok derin bir yer vereceğim. Bayraklı’nın çeperlerine çok hakim olmadığım için yanlış yapmamak adına o mahalleler için bir yorum yapmamıştım. Yoksa buradaki arkadaşlarımızı unuttuğum anlamında olamaz. Sadece oradaki güç dengelerini net olarak bilemediğim için onları tam olarak kaleme alamamıştım. Soğukkuyu Mahallesi’nde tek liste ile seçime gidildi kırmızı liste kazandı. Benim merak ettiğim adalet mahallesinde belediye meclis üyesi Alim Çankaya’nın hazırladığı liste zorlanmadan kazandı. Doğançay mahallesinde ilçe yöneticisi Onur Gür ve Muhtar Arzu Nisa’nın hazırladığı kırmızı liste zorlanmadan kazandı. Emek Mahallesi’nde Recep Kazan ve Kıymet Arıkan’ın içinde bulunduğu mavi liste kazandı. Onur Mahallesi’nde mor liste ile seçime giren Binali Bingöl’ün liste başı olduğu Filiz Kaygül’ünde içinde bulunduğu liste kazandı. Yamanlar Mahallesi’nde Tünay Ballıkaya’nın liste başı olduğu mor liste kazandı.

En ilginç en sürpriz yerlerden biri Tepekule oldu. Hiç kimsenin beklemediği hiç şans vermediği Fahrettin Orandı, insanlara pabucu ters giydirdi. Burada Doğan Ersarı ve Volkan Yıldız sanırım karşı liste tarafından fazla hafife alındı ki beklenmeyen bir sonuçla, 4 oyla Hamza Işık’ın sürüklediği liste kaybetti. Volkan ve Doğan benim dostlarım olduğu için şu tabiri kullanayım. Ama bunu şaka olarak alsınlar. Ölüyü dirilttiler. Yakında doktorluk diploması alabilirler. Eeeee demek ki karıncayı bile hafife almayacaksın.

Mansuroğlu’nda mavi listenin zorlanmadan açık ara alacağını yazmıştım. Sonuç aynen benim dediğim gibi çıktı. Osmangazi mahallesinde meclis üyesi Şentürk Apaydın’ın hazırladığı mavi listenin bir tık önde olduğunu yazmıştım. O yazıma istinaden kırmızı listenin temsilcilerinde Mutlu Odabaşı kardeşim ‘Abi yanılıyorsun. Pazartesi benimle röportaj yaparsın’ demişti. Ben yine yanılmadım. Ciddi araştırma yapmıştık. Dediğimiz çıktı mavi liste kazandı. Mutlu kardeşimle kazansın ve ya kazanmasın ajansımızda sohbet ederiz. Ege Ajans kendisine açıktır.

Şimdiiiiii en enteresan seçim olarak gözüken, çok ciddi çekişmenin olduğu Manavkuyu mahallesi seçimleri hakkında biraz derinlemesine görüş bildirmek istiyorum. Ben seçimden 2 gün önce yazdığım yazıda burada çok ciddi bir çekişmenin olacağını, sarı listenin çok organize çalıştığını vurguladım ve şu kazanır bu kazanır diye de yorum yapmadım. Yazımda yorum yapmamamın nedeni sarı listenin gerçekten çok ciddi bir çalışma içinde olduğunu biliyor olmamdı. Hatta listenin mimarı olan Sayın Songül Gökle de 3-4 kez bu konuyu konuştuk. Benim de içinde bulunduğum kırmızı listenin kaybı çok da sürpriz değil. Çünkü sarı liste o kadar organizeydi ki partililere adeta ders verdiler. Bir liste çalışması böyle yapılır diye. Hepsi arı gibi çalıştı. Oysa kırmızı listede bir refahat vardı. Bu listenin içinde olduğum için arkadaşlarımı da zaman zaman uyardım. Seçim zora giriyor diye. Bu sırada sarı listede yer alan Sayın Selahattin Güzel, Tolga Kamil Tümer, Yüncü Mehmet diye adlandırdığımız kardeşimle yaptığım sohbetlerde kırmızı listenin en az 70 veya 80 fark atacağını söyledim. Hatta daha da ileri giderek ‘yahu Selahattin hoca gel gidelim dayama oynayalım. Sen bana kırmızı dörtlüyü at ben de çiftten dayayayım. O da 80 yapar’ diye geyik muhabbetleri yaptık. Elbette seçim başa baş diye onlara moral vermeyecektim. Bu cümleleri bilerek kullandım. Bu da bir seçim stratejisidir. Yani yine yanılmadım. Doğruyu görmüştüm, çekişmenin olacağını biliyorum. Cumartesi günü Sayın Songül Gök ile yaptığım sohbette 70-80 fark olacağını, bu farkın da akşam yapılacak listedeki kaymalardan oluşacağını ısrarla kendisine belirttim. Ne olduysa oldu, akşam sanırım dengeler değişti. Bunların hiçbiri bahane değildir. Kazananları canı yürekten alkışlarım.

Bu sonuç bize şunu gösterdi. Benim günlerdir dediğim gibi sen, ben, o, bu, şu demeden kimseyi ötekileştirmeden, hele hele karşınızdaki arkadaşları hiç hafife almadan kucaklaşma zamanıdır. Sarı listenin kazanmasında elbette listede çok değerli arkadaşlar da vardır bundan şüphem yok da ilçeye muhalefet yapan 2-0 önde başlıyordu. Sarı da bu avantajı çok iyi kullandı. Sarı listedeki arkadaşlarımızın tavrı Serdar başkana karşı olmak değildi. Burada ilçeye karşı net bir tavır vardı. Bunun da semeresini gördüler. Bütün bunları gördükten sonra başta sayın belediye başkanımız Serdar Sandal, ilçe yönetimi ve sarı listenin ileri gelenleri yeniden bir hesap yapmak zorundadır. İlçe ‘ben nerede yanlış yaptım, neden bana tepki vardı?’ diye oturup iyice düşünmelidir. Sarı liste ise ‘ben zafer kazandım’ moduna girmeden, belediye başkanıyla çatışmadan yeni birliktelikler için adım atmak zorundadır. Hani Hz. Mevlana’nın bir sözü var ya ‘dün dünde kadı cancağızım, bugün için yeni şeyler söylemek lazım’

Herkesin herkesle kucaklaşacağı, yan yana geleceği, dünden ders alarak dünü sorgulayarak bugün nasıl davranacağız, nasıl kucaklaşacağız, nasıl birleşeceğiz onun hesabını yapalım. CHP üzerinde kirli oyunlar oynanırken artık birbirimizi yemeyelim. Bayraklı’nın hiçbir semtinde kaybeden yoktur, kazananlar vardır. Sen yoksan bir eksiğiz diyerek el ele kol kola olmak umuduyla.

HOŞÇAKALIN, SEVGİYLE KALIN

YORUM EKLE
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0