BAYRAKLI BELEDİYESİ’NDE YAPRAK DÖKÜMÜ

            Değerli okuyucularım, bugünkü köşe yazımda sizlere Bayraklı Belediyesi’ndeki istifalardan söz etmek istiyorum. Sayın Serdar Sandal, yakın dostumuz ve arkadaşımızdır. Kendisine de beklentisiz olarak yardımcı olmuş ve destek vermiştik. Sayın Sandal ile seçim öncesi yaptığımız görüşmelerde, kendisi şahsıma kadrolarının hazır olduğunu, göreve başlar başlamaz Bayraklı’ ya büyük hizmetler vereceğini söylemişti. Sayın başkanın iyi niyetinden şüphemiz yok ama dost olmak ayrı şey, dostun eksiğini tatlı bir dille eleştirmek farklı şey. Sayın Sandal kadro konusunda bence çakıldı. Yani ‘kervan yolda düzülür’ hesabıyla yola çıkılmıştır.

            Yukarıdaki görüşümüzün açılımını yapalım. Kişiler gelir gider ama hizmet bakidir. Sayın başkanın büyük ümitlerle getirip başkan yardımcısı yaptığı Ulaş Aydın ilk fırsatta Büyükşehir Belediyesi’ne gitmiştir. İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bahar Erdican görevden ayrılmıştır. Bu da normal. Benim çok sevdiğim, değer verdiğim dostum ve arkadaşım olan Yalçın Erdoğan Bay- Bel Aş. ve Bayraklı Belediyesi Personel Aş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak bir yıl görev yapmıştır. Sayın Yalçın Erdoğan ağustos ayı içinde, kendisiyle birlikte gelen Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aydın ile birlikte görevi bırakmıştır. Bunlar olağan şeylerdir. Çok büyütülmemesi gerekir. Amaaaaa işte bunun devamı geliyorsa, bir sıkıntı var demektir. Günün modası haline gelen istifa furyasına, Mali Hizmetler Müdürü Semra Türtük, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Senem Yavaş ve Temizlik İşleri Müdürü Burak Soner de Katılmıştır.  Bu istifalar, görev yapanların görev anlayışından mı kaynaklanıyor, bu kişiler liyakatsiz midir yoksa başkanın tarzından mı rahatsız olmuşlardır?

            Uzun süredir belediyeyi izliyorum. Belediye personelinde başkana karşı bir soğukluk vardır. Her kademeden çalışanlarla görüştüm. Diyorlar ki başkan babacan değil. Personele ‘günaydın’, ‘hayırlı işler’, ‘nasılsınız arkadaşlar’ demek yerine ‘kimsin’, ‘nesin’, ‘nerde görevlisin’ tarzında davranışlarda bulunduğu iddiaları son derece yaygındır. Ben de bu konuyu daha önceki bir yazımda işleyip, başkanın tarzını değiştireceğini, daha sevecen ve sıcak olacağını belirten, başkanın da fotoğrafını kullanarak ‘Bayraklı’nın Gülen Yüzü’ diye bir fragman atmıştım. Başkan adına işgüzarlık yapıp bu fragmanı yayınladım. Çünkü aynı gemideyiz. Ben kişilerin tarzına hürmet ederim ama bu dedikodular boşuna yapılmıyor. Başkanın daha sevecen, daha bir pozitif yapı içerisinde olması bekleniyor. Başkanın tarzından kaynaklandığı iddia edilen bu davranışların arkasında yine belediyeden yakın zamanda iki başkan yardımcısının Büyükşehir Belediyesi’ne transfer olacağı bilgileri bende mevcuttur. Ben kulis haberi yapmam, boşuna yazı yazmam. Sayın başkan da yazılarımıza hürmet edip, inşallah kaynağını sormaz. Yine başkanın Çiğli’den transfer ettiği Belediye Fen İşleri Müdürü Yusuf Açıkgöz’ün de istifa edeceği iddiaları var. Yusuf Açıkgöz hakkında sadece iddiaları biliyorum.  Yine belediyede sürekli eleştiri konusu olan birilerinin önlenemez yükselişi, başkana yakın bazı eski yol arkadaşlarının tasviyesi konusunda bana iletilen bilgiler arşivimdedir. Ama bu konuda yazı yazmayacağım. Neden derseniz, benim genel anlayışım, hiçbir belediye başkanının kiminle çalıştığına genel anlamda karışmam. Bırakın, istediği kişilerle çalışsın. Yarın bir başarısızlık durumunda ‘Ben istediğim kadroyla çalışamadım.’ diye bahane yaratmasın. Kimi getirir, kimi kimi götürür eyvallah. Çünkü bunun faturası kendisine çıkacak. Başarılı olursa bir dönem daha gelir. Başarısız olursa, halk diliyle yazımızı da biraz neşelendirelim ‘haydi Abbas, vakit tamamdır’ derler.

            Sayın başkana bir dost, arkadaş ve büyüğü olarak naçizane birkaç tavsiyemiz olacak. Beğenir beğenmez, uyar uymaz, takdiridir. Bugüne kadar kendisine yanlış bilgi veren sözde dost geçinen kişilerden acilen kurtulmalıdır. Her mahalle bazında (sayıları beş altıyı geçmeyen) kanaat önderleriyle aylık rutin toplantılar yapmalıdır. Kendisine ‘ağamsın’, ‘paşamsın’, ‘aslansın’ diye yanlış bilgi getirenlere itibar etmek yerine, kendisini en ağır biçimde hakaret içermeden eleştiriler yapanları bağrına basmalıdır. Başkan, zaman çabuk geçiyor. Geç kalma, bu tavsiyelere dikkat et. Bütün bu eleştirilerimize rağmen, keyfiyet senin hakkındır.

HOŞÇAKALIN….SEVGİYLE KALIN.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsimsiz
İsimsiz - 2 yıl Önce

Belediyede ayrılan iki bayan müdürler doğru düzgün çalışmıyorlardı. Başkanın hatası bunları müdür olmasını isteyenleri dinlemesidir.

sibel
sibel - 2 yıl Önce

kimler yazdırdı sana bu yorumu.isimsiz..sen tanıyor musun ki ön yargılı davranıyorsun.biz yıllardır tanıdığımız insanın çalışmasına laf soyletmeyiz..bilgi sahibi olmadan fikir sahipliği yapmayın.

Erbu
Erbu - 2 yıl Önce

O insanları tanıyorsundamı yorum yapıyorsunuz.Kişi kendinden bilir işi.

Serpil
Serpil - 2 yıl Önce

Nedir bu memleketin şu isimsiz yorumlar yapan klavye delikanlılarından çektiği... Bahsedilen müdürleri adı sanı belli olmayan insanlardan değil yıllardır emek verdiği konak karşıyaka bayraklı belediyesinde çalışan emekçi insanlardan öğrensinler.. İt ürür kervan yürür demişler.. Ayrıca isimsiz arkadaş bahsetdiğiniz müdürlerden biri zaten yıllarıdr müdürlük yapmaktaydı bilginiz olsun ????

Yeşim
Yeşim - 2 yıl Önce

Çamur at izi kalsın. Önce adını yaz. Sen ne biliyorsun ki yorum yapıyorsun.. O kişilerden biriyle yıllarca çalıştım iyiki çalışmışım herkese de nasip olsun inşAllah

Serap
Serap - 2 yıl Önce

Meyve veren ağaç taşlanır

google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0